Čtvrtek 6.8.2009

 

Dívky byly ráno odvezeny ke druhé babičce, malinká je s rodiči na Orlíku, tak jsme zde s dědoušem a Elou sami. Je vedro, tak jsem se musela koupat bez dozoru. Tedy bez dozoru mé cvičitelky Karolíny. 

Včera se ale povedl husarský kousek  Jirkovi. Měl si jen ohřát večeři než přijedeme s Katkou z nákupu. Povedlo se mu zamořit naši kuchyň spáleným smrádkem, který nebylo možné vyvětrat. Jakoby ta spálenina visela v prostoru. Místo co by si dal nahřát housku na 4 min. do malé el. troubičky (moc príma), tak nikdo neví proč, dal ji na 4 min. do mikrovlnky… Bylo to u nás jak po vyhoření. Nakonec se smrádek podařilo usilovným větráním odvalit. 

Naše sousedské vztahy v řadových domcích: Z jedné strany jsou sousedi, co jsou ještě starší než my, ale stále velice vitální, ačkoliv už spoustu let zpátky vyprávějí jak jsou těžce nemocní. Vidět je ale při pilné práci na zahrádce, to by mladí záviděli. Letos už ale asi opravdu zestárli. Na jejich zahradě se objevuje syn a občas s něčím pomůže. Ovšem za velení své matky, tedy naší sousedky. Kdysi, aby asi řeč nestála, tak nám vyčítala, že jde k nim kouř z našeho krbu. Kominík tuto eventualitu vyloučil, ale ona to tvrdila dále, i když jsme zrovna v krbu vůbec netopili. Na čas s tím dala pokoj, ale jen do léta, kde si usmyslela, že jí stíní strom a přístřešek na nářadí, co je na hranici našeho oplocení. Bylo marné vysvětlovat, že východ a západ je situován tak, že ten stín je vržený docela jiným směrem a nakrásně, i kdyby ten stín v těch místech chtěla, že dle přírodních zákonů ho mít prostě nemůže. jindy mi zase dala nějaké sazenice nebo salát a rajčata, zkrátka jakou kdy měla náladu.  Nejnovější stížnost je, že se leká, když náš pes na ni začne štěkat. A to je fakt, Ela ji nemá ráda, a štěká na ni už dávno, i když ji okřikuju. Možná má Ela dobrou paměť a pamatuje si, když byla malá a my si ji v únoru před téměř 4 roky přivedli domů, tak nám paní sousedka začala dělat malý, ale výživný naschvál.

Ela byla velmi učenlivá a pořádná, rychle se odnaučila dělat doma loužičky. Každé ráno (nepravidelně asi kolem 6.,7. hodiny) mě vzbudila šmejděním kolem mé postele, já tryskem natáhla pod noční košili legíny, hodila na sebe kabát a boty a šup s Elou a baterkou na zahradu. Byla ještě tma, však to bylo v zimě. Ela se beze mě na zahradě bála, tak jsem tam musela stepovat s ní, než udělala co měla a mohly jsme zase zpátky do vyhřátých pelíšků. No a paní sousedka dostala nápad, že nám to ranní venčení hezky zkomplikuje. Nevím jak to dělala, zda číhala za oknem, ale když jsme vyběhly ven, vylezla a začala pod terasou rachtat konví v sudu s vodou (nemrzlo) a šla zalévat skleník (vůbec nevím zda tam něco měli a proč se to muselo odehrávat zrovna tak brzy zrána). A to se tedy Ela lekla (dvouměsíční štěně) a uháněla domů aniž by se vyprázdnila. Musela jsem ji přesvědčovat, aby se vrátila zpátky, ale povedlo se to až sousedka milostivě zalezla zpátky, což někdy trvalo hezkou chvilku. Později, když bylo léto, polévala zase někdy Elu přes plot vodou. Tak kdo by se divil, že babu Ela nesnáší?

Jsou to jen úsměvné drobnosti, jinde se najdou mnohem a mnohem horší sousedské vztahy, doufám ale, aby nebylo hůř…

 

Dnes k obědu: Polévka nudlová z hovězího srdce, holandský řízek s brkaší a oblohou a jako překvapení okurka v zakysance :-).

Reklamy

5 thoughts on “Čtvrtek 6.8.2009

  1. S těmi sousedy je to fakt někdy těžké, ale to, co píšeš Ty, je opravdu v mezích normy. Já si jako dítě a dívka sousedů neužila, ale pak už jsme s mužem bydleli jen v bytovce nebo v malém paneláčku. Já si teda moc nestěžuji, mohlo to být horší, ale některé nepěkné zážitky mám. Kupodivu – ty blbé i dobré se týkaly jedné rodiny v bytovce v době mého mládí. Paní sousedka mi vysvětlovala, jak ve velké společné vývařce (nebo jak to nazvat) vyvařovat plínky, jak úsporně a přehledně věšet prádlo (na hájence to bylo fuk, místa bylo plno po celé jedné části zahrady, sousedi žádný, tak co přišlo do ruky, tak se věšelo) atd., čili dobré rady. No, a její muž mě zase několikrát vyčíhal a hodně obtěžoval dole v kotelně (když jsem šla zatápět nebo přikládat) …

  2. Taky něco podobného provedl kdysi ještě za komoušů můj otec. Jednak byl vrcholně nešikovný a jednak neměl skoro žádný čich. Jednou byl sám doma a měl hlad, tak si řekl, že si udělá míchaná vajíčka, neboť to prý dovede. Já jsem do toho přišel domů a myslel jsem, že budu zvracet. Otec si míchal vejce – pukavce a ještě ho připálil. Nepředstavitelný smrad se linul celým bytem a já křičím na otce: "Sundej to z plynu, to je pukavec!" a utíkám otevřít všechna okna. Otec nevěřícně přičichl k pánvi řka: "Saprlot, Mirku, víš, že máš asi pravdu?" Trvalo to několik dní než se ten smrad úplně ztratil…

  3. Susedov máme super, aj keď sme s domom podedili tých, čo sa s nimi babička stále hádala, ohovárala ich, tvrdila, že jej posúvajú plot ap. Vôbec to nespomínajú, však ani za to nejako nemôžeme, ale predsa by mohli mať nárok byť nanajvýš korektne slušní. Lenže oni vždy robili v susedských vzťahoch nadprácu v tom najlepšom zmysle slova – kým ešte žila stará pani (zomrela v roku 1998 ako 98-ročná), tak mi napríklad zvesila prádlo, keď som nebola doma a schyľovalo sa k daždu (bez toho, že by som ju o to požiadala). Mojím deťom kupovala cukríky k meninám, nosila ochutnať navarené a podobne. Jej dcéra s manželom boli podobní, bohužiaľ pán pred dvoma rokmi umrel. To bolo jediné, čím nás kedy zarmútil. Pani už tiež stárne, trochu viac spomína choroby a smrť, ale je strašne dobrá – teraz nás denne zásobuje uhorkami zo záhrady. Každú stredu, keď odídu smetiori, dá nám kôš z ulice do dvora, keď ide do obchodu, opýta sa, či niečo nepotrebujeme. Pritom sa nechodíme vôbec navštevovať domov, ako je to teraz moderné u susedov, komunikujeme len cez plot.K textu už len jedna otázka – čo je to "brkaša"?

  4. No Mirko ty jsi tedy měla zážitky, ale ty rady jsem taky dostávala. :-))Mirku, myslím podle i jiného Vašeho vyprávění, že jste musel mít moc hodného otce.Blanko, máš nadstandardní, přímo luxusní sousedy. A brkaše je bramborová kaše :-)))

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s