Středa 16.9.2009

 

Každý náš současný den se podobá tomu předcházejícímu, s výkyvy podle počasí a podle toho jak nám je, jak jsme čilí, nebo naopak. Sice jsem měla trochu jiné představy o době, kdy se budu moci svobodně rozhodnout jak strávím den, ale nedá se nic dělat. Vše se musí podřídit našemu fyzičnu.

Obdivuji své souputníky, kteří vytvářejí nadčasové hodnoty, někteří pak nehledě na své trápení s nemocí. Překonávají sami sebe a výsledkem je pro ně určitě radost a uspokojení, že se jim to povedlo. Je to pro ně jediná odměna, mimo obdiv druhých, kteří ocení jejich námahu a pinožení a hlavně možnost využití jejich posbíraných cenných dat. Mám na mysli dva pány, které jsem poznala na blogu Lidovek. Pana Rudolfa Kukačku a Jardu Šeráka.

Rudolf se dal do nelehkého výzkumu životopisů slavných táborských rodáků, které vkládá do internetové encyklopedie Wikipedia. Je to náročná práce, sehnat všechny možné detaily osob, které nežijí a sehnat nějaké příbuzné, kteří by doplnili sbíraná data. Rudolf to má o to těžší, že je již mnoho let upoután na lůžko se všemi nepříjemnými průvodními jevy. Myslím si, že by Wikipedia měla mít možnost vyhledávání dat i podle jejich zpracovatelů a vkladatelů, aby bylo vidět, jak pilný byl Rudolf a kolik životopisů vytvořil. Namátkou Jaromíra Hüttlová, autorka dívčích románků nebo herec Antonín Novotný a další a další. Několik jich také Rudolf zveřejnil na svém blogu, stačí zapátrat:

Jarda se zase dal do obsáhlého pátrání po datech, vč. úplné sestavy díla, Jaroslava Haška.  Podle mě vytvořil unikátní a ucelený soubor ze života Jaroslava Haška. Haškologovo nebo Švejkologovo srdce musí plesat radostí. Zde link na jeho dílo. Jarda taky mapuje historickou část Pankráce a okolí, svůj rodokmen a chystá další nové projekty (např. o Omladině). No a teď jen doufám, že se Jarda nebude zlobit, že jsem prozradila co chystá, ale snad mě omluví dobrý úmysl, uvést upoutávku na jeho nový šperk – historický fakt.

Tak to jsou dva borci, které znám a touto, byť virtuální známostí se ráda chlubím…  

Reklamy

4 thoughts on “Středa 16.9.2009

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s