Čtvrtek 15.10.2009

Posbírané kočárky i s dětmi. Mámila jsem je i na Facebooku, ale se žádným úspěchem, když nepočítám Blanku. Mirek Toms, Zuzka Zajícová a já nemáme fotku v kočárku k mání, jak napsal Mirek, tenkrát ve středověku se málo fotilo. To ovšem neplatí o Zuzce, ta je mnohem mladší.  Přidávám reakci Jiřího Pospíšila, který tu dobu hezky popsal:

…stran kočárkových fotek, tohle byla jediná, z první poloviny padesátých let nemám takřka nic, to byla na malé moravské vesnici doba, kdy ve vsi byl tak jeden dva fotoaparáty, jezdilo se do města k fotografovi, před tím k holiči, byla to prostě událost, v té době amatéři nasazovali vývojky přímo z chemikálií a nikoli z konfekčních balení, jak tomu bylo už v šedesátých, padesátá byla ještě hodně chudá po všech stránkách, tam co jsem vyrůstal, jak jsem psal, teprve rok či rok a půl před pořízením té fotky tam byl zaveden elektrický proud…

Dřívější kočárky a ty dnešní se nejen nedají porovnávat co do konstrukce a desingu, ale hlavně co do vybavení. K takovému kočárku dříve patřilo plymo, které bylo  hodně načančané. Vyšívané, krajkové, volánkové, pletené, háčkované a já nevím jaké z různých materiálů. Škoda, že nemám přístup k rodinným fotografiím, kde je zachycen kočárek mé sestry s plymem s volánkama v několika řadách. Takové hedvábné volánky se musely hezky žehlit a to často, protože velikou zábavou půlročních a už sedících mimin bylo tyto peřinky vyhazovat z kočáru všude tam kde se jim zlíbilo a hlavně nečekaně a to i do kaluže… Teď už plymo téměř nevidět, na internetu jsem objevila tato moderní.

Tak teď ty vzácné kočárky:

Aby mi to nebylo líto, poslal Mirek Toms v kočárku svoji dceru a manželku:.

.

Zde pro srovnání, podoba dcerky s         Zde vzorek parádního plyma

tatínkem, jukajícím vedle kočárku.

Blanka na tom byla podobně jako Mirek. Zželelo se jí mě, a poslala šupem v kočárku nejen sebe, ale i svého muže:

 

Blance nesmělo nic ujít už jako malé holčičce. Kdepak aby seděla, musela mít přehled…

Její mužíček na svět moc radostně nehledí, že by pohled do budoucna?

A taky Jirka Hermánek se pochlapil a poslal sebe. No není si podobný?

Hezky pózuje, skoro jako na fotografii na blogu…

A Mirka na konec, to jsou již kočárky soudobé, na vysoké noze. Titulky dodala sama:

Nejstarší foto je táta na propustce s prvorozenou dcerou Petrou. Další foto je společná vycházka s Petrou a v hlubokém kočárku s Ondrou (výjimečně). Ta třetí ukazuje, jak jsem to řešila obvykle já – Ondra ve fusaku, Petra nad ním v kočáře a dole nákup.

A ta poslední je s Pájou, táta pořád fešák, i když mu bylo skoro 43 let. Já dodávám, to není pro mužskýho žádnej velkej věk…

Kdysi jsme byli na výletě v Mělníku a nenechali jsme si ujít stálou expozici kočárků. Ačkoliv se to nemá, neodolala jsem a pohoupala jsem si přesně stejný kočárek, ve kterém jsem vozila bratrance. Už jsem zapomněla, jak skvěle se kočárek houpal a lehce vozil, bodejť, když to byl osmipérák… 

Z internetu jsem také zjistila, že existují i soukromé sbírky kočárků, které je možné také navštívit jako napřnebo také:

A jiné, které si vygooglujete

Tak Zuzka se zmátožila a našla jednu fotografii kde je v kočárku a poslala. Tak ji ráda doplňuji, i když až dnes, 28.10.2009 Kočárek moc vidět není, ale ta parta dětí je moc bezvadná.

 

Dnes, 4.11.2009 doplněn kočárek od Lídy, Lída je ta vpravo vedle své sestry.

Reklamy

6 thoughts on “Čtvrtek 15.10.2009

  1. To sis, Naďo, zase hezky pohrála. Dobrý nápad, kočárky. A co člověk přitom promýšlí!Ale mám vzkaz pro pana Jiřího, neb jsem v něm našla spřízněnou duši. Poezii Miroslava Holuba jsem milovala (a přednášela, dokud se mohl), Beton má u mě skoro výsadní postavení a nápisy v metru jsem si psala jako citáty. Takže – zdravím.

  2. když jsem Beton četl poprvé, nemohl jsem to dlouho rozdýchat, tak silné to bylo, a přesně jako Vy, paní Mirko, jsem si nápisy na zdech vystavoval jako motta na místech, kam zrak padne jako první…a víte, co je na panu doktorovi nejkrásnější? že já sám jsem učinil jeho slovo tělem, v době cigaretových nohavic džínsů jsem jako absolutní znak asexuality také viděl široké kalhoty (Čelte sexuální revoluci, noste pytlovitý kalhoty!) a dnes?dnes s oblibou a radostí nosím širokánské pohodlné bushmany, i cargo jsou pro mě málo pytlovité, připadám si jako chicagský raper, protože v okamžiku, kdy se sehnu zavázat tkaničku, obnažím půl zadnice přesně jako oni, leč jak sama uznáte, není dekolt jako dekolt, co je na mladinké dívence velmi přitažlivé a zrak poutající, na dědkovi působí odporně až zvrhle, možná i protizákonněŠetřte vodu – sprchujte se s přítelem!

  3. Ještě se sem vracím. Nejprve k věci. Trochu mi vrtá hlavou ta fotka Mirka Tomse s dcerkou, oba coby mrňata. Předpokládám, že je to nějaká koláž, ale můžu říct, že jsem text četla několikrát, protože jsem pořád nevěděla, jestli čtu dobře. Blanka s bílým límečkem – no, nádhera (ty já nosím hlavně teď, asi se vracím do dětských let .-)). A pan Hermánek má kouzelnou čepičku!A teď něco málo k panu Jiřímu. Opět jsem se vrátila do oněch let. Miroslava Holuba jsem četla hodně a znala jsem jeho věcí víc, ale Beton byl jedničkou. A ještě dvě básnické sbírky jsem v té době měla moc ráda, a to Jiří Gruša Cvičení mučení a Dušan Cvek Pravděpodobnosti. Od těch posledních dvou to byla jen ta jedna sbírka, co jsem znala a milovala.

  4. to já z mládí mám v duši vtlačený otisk Dagmar Sedlické, takto redaktorky myslím Mladého světa, byly jen dvě: Dneska se stanu mužem a Jak chtějí být milovány ženy, nebo tak nějak podobně se jmenovaly, no a pak můj velký pan Skácel, ale našlo by se jich více, no a zvenčí Jeffers, a celá ta beat generation počínaje Kennethem Rexrothem, Gregory Corsem a Lawrence Ferlinghettim končeno jo, poezie, mám pocit, že jako se zjednodušila muzika, filmy, příběhy knih, tak i obraznost poezie je nějak pobledlá, anebo že bych já byl už tak otrlý a vyčichlý? uvařím si grog a uvidím, krásný večer přeji!!!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s