Poslední dny roku 2009

Jaro se do okna dívá, na okně kytička bílá, ty jsi má jediná milá, lalalalala je mi do zpěvu… Anděl na horách – film zatracovaný, opovrženíhodný…

Přesto přežil i do nové doby, do doby jiného politického zřízení, do doby, kdy se naše naše vnoučata se shlédnutím takové agitky vůbec nezabývají. Taky proč, nemají čas a to je dobře, protože musí cestovat a dívat se dopředu.

Film jsem viděla poprvé, když jsem byla ještě malá holka, ale už ne tak malá, abych nechápala děj. Tehdy mi děj a myšlenka filmu nepřipadala nijak zvláštní, jen se mi líbila ústřední písnička, nazlobený pan Marvan a rozuzlení toho, co každý během filmu dávno věděl, jen ten Anděl ne, že není Věra jako Věra.

Myslím si, že tento film je obzvláště povedený v tom, že zachycuje tehdejší dobu docela věrně se vším všudy, jak vymizelou profesi průvodčího ve staré tramvaji a tramvaj samotnou, výši pokuty 10,- Kč za jízdenku s cenu 60 haléřů, třicetihaléřovou známku na pohled, tak lyžařskou módu, kdy se sníh lepil ne veškeré oblečení lyžařovo, lyžařské vázání kandahár, kolektivní, společenské večerní vyžití rekreantů, tehdejší hroznou módu sukní do poloviny lýtek, těžkých kabátů, zdobených kožešinou či plyšem, svetrů, ale také již nových dámských účesů na krátko (tuším, že se účesu říkalo “Římanka), stlaní postelí do komínků, až po záběry z tehdejší Prahy, byť přeci jen ne tak moc zdůrazněné. Chyběly jen šedivé přezůvky, tzv. šedý mor a Yveta Simonová…

Na stará kolena jsem si všimla i blbosti, kterou režisér neuhlídal a to ve scéně, když Anděl přijde z noční domů, dohaduje se s manželkou o synovi, ona u toho stele postele do zmíněných komínků a když je hotovo a oni se přesunují po bytě, tak Anděl prohlásí, kdy už mu dá manželka snídani, že by šel do postele (vysloveně řekl do postele). Inu, nevím, ale že by vzápětí tu ustlanou postel znovu rozestýlali?

Herecké výkony p. Marvana, Stely Zázvorkové, Rudolfa Deyla a Josefa Kemra jsou samozřejmě vynikající. Svědčí to o tom, že dobrý herec odvede svoji práci i kdyby s rolí měl mít nějaký svůj osobní problém.

Herci, hlavně Ti dobří,  to mají vždycky těžší, protože jsou všem na očích a v jejich obdivu by se chtěli slunit i jiní – Ti neúspěšní a současně mající určitou moc. Kdyby se takový herec rozhodl, že nebude hrát, protože nesouhlasí s politikou, pak bychom měli leckdy smutný život, protože by nás v našem slzavém údolí nikdo nepotěšil. I ve válce vznikalo umění, i svědectví doby v nenáročných veselohrách.

Názor z internetu: Je to blbost, ale člověk se baví. Lidi, kteří tento film dávají do odpadu, ho myslím berou příliš vážně. Politicky:-)

Nic není černobílé. Černobílé je snění a fotografie, černobílé je také politické a náboženské přesvědčení –  ismus, z čehož je nejhorší fanatismus.

23 thoughts on “Poslední dny roku 2009

 1. Přiznám se bez mučení, že se na tyhle filmy nedívám. Především proto, že jsem je viděla už mockrát. A já mohu i dobré filmy vidět maximálně dvakrát – s výjimkou zhruba čtyř "slaďáků" – Podnikavá dívka, Pretty woman, Hříšný tanec a Deník Bridget Jonesové. Ale můj pětadvacetiletý synovec, krásný kluk – motorkář roku, u nás na návštěvě v pátek většinu účastníků potěšil tím, že si přál pustit Anděla (a bavil se on i ostatní výtečně).

 2. Marvana ve starých filmech (předbolševických) jsem měl moc rád, ale pak se mi natolik zošklivil, že jsem se na něj přestal dívat, asi už z principu. To je pro mne totéž jako různé ruské filmy ála "Lenin v říji" a pod. V tomto směru nejsem objektivní ani směrodatný…

 3. No, já nějak nevím, co si o těchle filmech vlastně myslím. Spoustu jich vidím až v dnešní době, když jsem chodila na gympl a i později jsem se na ně nedívala, měla jsem těch agitek plné zuby. Například Majora Zemana jsem viděla až po revoluci. Mám to asi po tátovi, ten se na to nemohl koukat vůbec. Takže Anděla jsem viděla taky až později a nadšená z něj nejsem, ale že by mi vadil, to ne. Jo, to Homolkovi nebo Hoří má panenko, to je jiná káva!Zdravím všechny kolem tebe a jdu si číst. Dneska jsem si splnila předsevzetí a válela se a jedla a četla a bylo to super. Jednou za čas se to dá vydržet! Například jsem shlédla dneska poprvé Sextánku a vydržela jsem ji celou!

 4. Kedysi sme sa smiali pri filme na tom organizovanom dovolenkovaní. Po revolúcii sme začali dovolenkovávať v kapitalistickej cudzine a s úžasom sme zistili, že kultúrni referenti nevymreli ani tu, len sa volajú animátori. Vidím Naďa, že diskutéri sú dnes opatrní, aby ich niekto preboha neobvinil z boľševizmu, kebyže povedali na rovinu, že proti filmu nič nemajú.:-) Takže ja to vnímam asi tak, ako citovaný diskutér z internetu.

 5. Já jsem té televizi o svátcích moc nedal, o to víc jsem brouzdal po internetu a vyžíval se v takových oplzlostech, jako je heraldika a středověký život na stránkách http://www.feudum.eu/ nebo prastaré klipy s prastarými kapelami, a také jsem se nechával bavit zvrhlostmi našich soudobých „umělců“, namátkou jedna vzpomínka, pan Lábus říká o panu Čtvrtníčkovi, že je hrubián, který svého přítele, ležícího v nemocnici po amputaci varlete, při návštěvě obdaroval sáčkem instantní polévky „Přidej vejce!“K socialistické kinematografii jako celku se přece nejde vyjadřovat, to je půlstoletí vývoje od poválečných častušek typu Kapitán Dabač, Akce B, po profláknuté Pekaře a císaře, v šedesátých se spektrum rozšířilo od vysloveně politického filmu Smrt si říká Engelchen po poetické opusy Vláčilovy, stejně jako v osmdesátých od Discopříběhů po nezapomenutelné herecké kreace dam Medřické nebo Zázvorkové, pánů Kopeckého či Hrušínského. A tak zůstává jen dělení na film dobrý a špatný, stejně jako obraz či píseň. Na ten dobrý budeme koukat i s vnuky, ten špatný zmizel v propadlišti naší paměti už dávno.Nemyslím, že oddělovat zrno od plev pomocí politických berliček je nějak nadvakrát moudré. Herec, režisér, stejně jako úředník či voják je loajální k prodloužené ruce státu, která ho živí. Tu prodlouženou ruku představují představitelé. V režimech totalitních tvrdá a buranská politická moc, v režimech demokratických moc peněz v rukou bezpáteřných politiků a jejich mafiánských kmotrů. Probírat, co je lepší, v jaké době vznikají lepší díla, přesahuje délku zbytku mého života.A aby té rozpustilosti nebylo dost, v sobotu jsem jen tak mimochodem zašel na pivo a tam se tedy děly věci, za provozu se tam odehrávala zkouška na Silvestra, to vám byla taková přeháňka, že katabatický vítr je proti tomu vlahý jarní vánek, kontrabasista se přel s kytaristou o své verzi kterési Ježkovy písně, soudcoval jim výčepní. Pak začaly přicházet děti účastníků, jedno vleklo za zádech velkofutrál s elektrickou kytarou, jiné táhlo po zemi kufr s altsaxofonem, kapela se rozehrávala a zároveň s přibývajícími promile vadla, hráči se střídali a všechno to zpívalo jako husité, když však začaly praskat první vlásečnice a oči se zalévaly krví, zatroubil jsem zbaběle k ústupu. Očekávám, že zbytky vojska leží na místech, kde padly, ještě dnes.Naše chrabrá noha zatím nebyla na rentgenu a kulhá statečně dál, aby mohla proklínat den, kdy jí lékaři oznámí, že se jí výpotky nejspíš budou dělat pravidelně po námaze a punkce se pro ni stanou náhradou za periodu.

 6. Milí návštěvníci, je po svátcích. U nás prababča odjuchala domů, tedy byla odjuchána autem, a zase nastávají všední dny. Silvestr je pro nás už normálním dnem, jen jdeme později spát. Jenom Nový rok si ještě jako svátek užijeme i s projevem prezidenta.Ohledně filmů. Zálěží na tom, v jakém věku se s filmem potkáme, zrovna tak, jako s knížkama. Někdy se dokonce mineme…Já dělím filmy na koukatelné a nekoukatelné, politiku do toho nepletu…Jiří, držím palce s tím kolenem!

 7. no, asi máte pravdu, Jiří a Naďo, s těma filmama, ale v některých přece jen….moc jsem se zasmála té náhražce periody a té polívce s vražením vejce, některé Pospovy perly by se mohly tesat.

 8. „Ajta“ a „medle“! (vzpomínáte na Žákovy Študáky a kantory?) Tak tedy Ajta! A hned za ním jedno medle! Víte, co mě napadlo? Že jsem se s těmi filmama mohl vás všech pozeptat, zda náhodou čirou nemáte či neznáte někoho, kdo má, film nebo přístup či adresu na získání filmu Nahá láska s Marlene Jobertovou. Moje ženská o něm sní a já nejsem schopen ani na francouzských stránkách získat adresu, z níž by se dal například stáhnout a pak vybavit alespoň českými titulky. Ale tady se promítal prý v českém znění, tak někde by měl český dabing trčet. Tak vás pěkně prosím jménem poraněného kolena (pamatujete na slavného indiánského náčelníka Poraněné koleno, Wounded Knee? Toto jméno si May vypůjčil a Old Shatterhand náčelníka Tanguu /nepletu-li se příliš/ při střeleckém souboji zranil na obou kolenou současně) mé paní, smilujte se a pomozte, můžete-li!Zuzano, musím Vám poděkovat za Vaši milou lichotku, neboť podle všeho do perlorodky mám ještě hodně daleko, když jsem dnes ráno na to koukal…

 9. Jiří, film jsem neviděla, ale "skypoval" mi o něm Jirka Hermánek (moc se mu líbil), zeptám se ho zda třeba nemá DVD. Já zase (a ještě jeden neznámý pán) sháníme film "Jazzová revue", také bezvýsledně…

 10. Tak jsem zjistila, že jsme se s JH bavili o úplně jiném filmu, ale inspiroval mě k nápadu, zda nemají ten Váš hledaný film, Jiří, v půjčovně DVD. Jinak fakt nevím. Trochu jsem se dívala po internetu, ale mnoho jsem neobjevila, hlavně ne možnost stáhnutí filmu na své PC. Taky jsem předpokládala, že už jste to hodně projel… Uvidíme časem.

 11. například film Poslední valčík Martina Scorseseho jsem sháněl několik let, ale dnes ho už mám, Nahou lásku prostě nemají nikde, po Jazzové revue se zkusím mrknout, ale warezáky taková díla zpravidla nezajímají a tudíž je neripují a nevystavují na net, uvidíme, rozhodopádně díky za snahu

 12. tady je link na ten film, nejsem si ale jist, zda bude opatřen titulky, ale podívám se po nichhttp://uloz.to/2716047/jazzova-revue-angl.ver.-1962.avije toho 1,48 GB, tak si to stáhněte přímo k sobě

 13. Jiří, tak stahuji, snad se to povede do té mé historické mašiny. Můj dík je nehynoucí, jsem tak ráda, musím ještě najít mail toho pána, který po tom filmu taky toužil, jste naprostá jednička. Až budete mít cestu do Prahy a to vč. paní, zvu Vás na něco někam dobrého. Až přijede Dan, tak ho zkusím zainteresovat do toho Vašeho DVD, je to takový dývídýčkový blázen… Dííííííííky!!! A na titulky se vykašlete, jde o tu hudbu a atmosféru, když jsme na tom filmu byli v biografu, ach jo…

 14. jsem velmi rád, že jsem Vám mohl udělat radost, s těmi titulky to už tak snadné nebylo, včera jsem je nesplašil a vypadá to, že ten film v současnosti nikdo neotitulkoval, tedy že tam titulky buď jsou už z původní verze, co šla do kin, nebo bude bez titulků, protože dnes se amatérsky (opravdu si to hoši překládají a titulkují sami) titulkují pouze horrory a podobná díla, v nichž se mladí vyžívajípokud by se Vám stahování nedařilo, ozvěte se, najdeme cestu přes můj PC a Českou poštu, jak k Vám dopravit příslušné DVD, ať je pošta spolupachatelem, ne?anebo bych to po stažení ke mně rozsekal na stravitelnější kousky, třeba po 100 MB, a poslal přes některé z úložišť, ovšem to by požadovalo abyste měla nainstalovaný nějaký prográmek, který by to zase složil, třeba winrar, já používám total commander s jeho nepřeberným množstvím zásuvných modulů na kdeco, dokonce v něm i upravuji fotkytak nezapomeňte, kdyby něco haprovalo, je tu dědyn, nepomůže ale poradí, moje babička o mých zásazích zpravidla prohlašovala: "No tys to spravíl jak větr múku!"

 15. Jiří, přes noc se film stáhnul bez problémů, ale začíná mi přepalování na DVD a to bude horší, protože mi asi klekla vypalovačka. Uvidíme. Dnes ráno, ledva jsem proloupla oko, tak muž byl dychtivě nastartovaný a dožadoval se projekce :-)). Jinak, Vaše babička by koukala, jaký jste šikovný, to by mě zajímalo, jakými slovy by to ohodnotila o větru a múce by určitě nemluvila…

 16. pro takový případ je dobře mít externí harddisk, kam člověk ukládá to, co by třeba pálil a nemůže, nebo co nechce pálit a přesto by rád archivoval, mám v notebooku 250 MB a externě 320 MB, což mně bohatě postačuje pro obrázky, hudbu i filmy, když jeden má ve formátu avi kolem 1 GB, vleze jich tam několik set, a tolik dobrých filmů ani neznám, navíc je na netu spousta portálů, kde se dá koukat na filmy online bez stahování, zrovinka včera po bloumání za titulky jsem si pustil kousek toho posledního Bonda z roku 2008, no, s Bondem podle Fleminga už to nemá nic společného, ale o tom jsem nechtěl mluvit, prostě se zadá do googlu filmy online a ukáže se několik portálů, kde si můžete pustit něco z docela solidního výběru, aniž by si tím člověk musel zašvihat počítačtak vám přeji hezké pokoukání, když už jsme u těch starých britských filmů, mám i jeden film s Normanem Wisdomem (Zásah v pravou chvíli, u nás v distribuci s ním šel ještě Stalo se v Southportu aneb co je dobré pro husu) a americký Hellzapoppin z roku 1941, obojí jsou díla na pomezí němých situačních grotesek a mluvených filmů, stále se mně líbíanebo si kupte externí vypalovačku za pár stokorun a je vystaráno, žádná totiž nevydrží věčně, značka neznačka

 17. ale jsem já vůl, samozřejmě 250 GB a 320 GB, to bych skočil hodně do historie, začínal jsem na stolním počítači s hardidskem 16 MB, který stál tehdy neuvěřitelných 31 000 Kč, dnes se za ty peníze pořídí centrální mozek lidstva…

 18. Díky za všechny informace, musím je utřídit a časem využít. Mám plánovaného pána, který mně udělá na PC generálku, vč. té vypalovačky, ale nějak pořád nemá čas. Jo ty mega a giga se pletou :-)))Tak jsme si to přehráli na PC, nezklamalo to, omládli jsme, ale přeci jen něco jsme tehdy vnímali trochu jinak, ale to už tak bývá. Tehdy to byla pecka. Další takový film byl Klub mladých s Cliffem Richardem a Shadows, ale Jazzovka byla první a nejlepší…

 19. Viím, že jsem se ocitla v klubu filmového diváka! Já jsem tak trochu ignorant, u mě je na prvním místě knížka a to i koukání na film. Teda jako že jsem schopná si u dobrého filmu ještě i číst. No, já mám trochu nervy skrzevá práci a přistihla jsem se, že tak trochu závidím mým starším kamarádům důchodcům. Včera jsem se tak strašně chytla s jedním z bossů ČT, že následky budou asi patrné. Ale on se mi pak tak trochu omluvil…no, uvidíme. Od 1. ledna je všechno u nás jinak a NIC zatím nefunguje!! Hlavní šéfové mají všichni dovolenou a pak nás, kmány, jenom sprdnou, že tam byly kiksy…ach jo, Jiří, napište zase něco, abych se rozveselila, ta vaše poznámka o perlorodce mě dostala! Já myslím, že při vašich kulinářských schopnostech nebude pro vás problém se občas tou perlorodkou stát! Naďo, copak že mi ani nepísneš do mailu? Já jsem na počítači málo, furt něco dělám nebo řeším a nebo se válím s knížkou.

 20. Zuzko, myslím na tebe, ale jak vidíš, blbnu s technikou a taky, připravovala jsem na zítra docela náročnou věc zde na blogu (náročnou kvůli důchodnímu pécéčku, tedy technicky), tak doufám, že se bude líbit. A Zuzko, nedej se!!! Všechno si sedne, to je jen hektický konec roku. Jinak, to víš, i důchodci maj nějaký starosti, ale jinak se fakt maj, chrněj třeba i do devíti, ale pak se musí tumlovat s vařením :-)))).

 21. milá Zuzanko, dovolíte-li tak dotěrné oslovení, abych i já se stal perlorodkou alespoň občasnou a příležitostnou, musel bych například dnešní hovězí guláš, který mně naplánovalo moje roztomilé Wounded Knee, vařit s perlovým náhrdelníkem kolem krku, tento by se mně musel při zběsilém rvaní připálené kližky od dna hrnce zaháknout za háček (hypotetický) na konci vařečky, perly by se nesměly rozsypat po podlaze, kde by zákeřně plánovaly další atentáty ma nevinná kolena strávníků, nýbrž disciplinovaně napadat do guláše, kde by se v jeho kyselém prostředí nesměly rozpustit, jako to s oblibou přírodniny, jejichž podstatou je vápník, dělávají, já bych při konzumaci velmi měkoučké až pastovité kližky nesměl si všimnout perlových hrudek a pozřít tyto, pak možná, pravím možná, bych se perlorodkou stát mohl, pokud ovšem bych guláš zapíjel pivem, tedy médiem zásaditým, a nikoli džusem, jak jsem uvykl, a ten jak známo obsahuje zpravidla větší než malé množství kyseliny citronové, která přírodní perly nemilosrdně rozpouští, navíc mé překyselené žaludeční šťávy, v nichž se daří tak helicobacter pylori, rozhodně nejsou prostředím pro perly přijatelnám, jistě uznáte, že tohle je na jednu primitivní perlorodku trochu moc podmínek najednou, tak nějak se to ve vesmíru sešlo, když vznikl život na Zemidžus proto, že odpoledne ještě budu jezdit za účelem svozu přátel do zařízení, kde je opijeme, následně opustíme a ponecháme na nich, jak se do vedlejší vesnice dopraví, život se hned v začátku nového roku k nim zachová velmi nemilosrdně, doufám, že počasí bude aspoň trochu přijatelné, nocleh jsme jim nabídli ale naštěstí v nich bylo aspoň tolik slušnosti, že odmítli, což se nám na nich líbí a proto se s nimi ještě přátelímeza šest hodin budeme jíst, abych pomalu začal vařit, protože nejdříve si musím pod ten gulášek uvařit vývar na podlévání, nejsem žádný barbar, abych ten skvost mezi guláši podléval nahatou vodouchtěl jsem opravdu ale opravdu Vám, Zuzano, napsat něco pro rozveselení, ale jde to zrána ztuha, nesmím na sebe zhurta, třeba mě časem něco napadne a napíšu to zpatra, nebo spatra? nene, spatra vypadá jako přesmyčka od sparta a to se tady na Moravě nesmí, SK Hradčany (jak se jim za totáče tady říkalo) tu nemají rádiu nás s novým rokem také přichází spousta změn, o nichž naši pantátové nemají jasnou představu jak, a hlavně s kým, je realizují, zřejmě na Vaše i mé šéfy platí ona zlatá věta Gabriela Lauba: "V jeho systému myšlení je mnohem víc systému než myšlení." Připadá mně, jakoby naši pantátové nahoře bezděky chtěli naplnit jinou zlatou větičku, kterou jsem kdesi vyčetl: "V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k myšlence, že dějiny tvoří z poloviny koně"

 22. K Andělovi na horách:On ten film je i při politickém nazírání docela zajímavý. Zatímco v Andělovi 1 z roku 1950 či 51 došli pracující nakonec k závěru, že nejlepší rekreací je pomoc při žních, zde v roce 1955 už nikdo nezpochybňuje, že se pracující jenom klouzají.Hlavní padouch a směšná figura není nějaký buržoazní dinosaurus, ale funkcionář ROH. O jeho stranické příslušnosti se sice taktně mlčí, ale každému musí dojít, že bez partajní legitimace by se k takovému šolichu nikdy nedostal. Filmaři si začínají tropit šprťouchlata z funkcionářů, to by si ještě před dvěma třemi lety nedovolili. Zatím jen krotce jako opatrnou kritiku "některých nešvarů". Napřesrok pronese Chruščov svůj protistalinský projev. O tři roky později budou natočeny Tři přání, která poputují na dalších asi pět let do trezoru. Za osm až deset let už z toho ale budou funkcionářům naskakovat pupínky a bouřit žlučníky.A ještě jedno srovnání. O třicet let později přijde americký film natočený na stejném půdorysu: proslavený Dirty Dancing. Zatímco čeští filmaří Andělovi včas odpojili reproduktory, takže si své vyznání přeříkal jen pro sebe, američtí rekreanti museli překousnout Swayzeho pindy až do konce na plný céres. Čest českým scénáristům.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s