Ten tunel s tím krásným jménem Blanka

winner08 Blanco znamená ve španělštině bílý, ale také nekrytý šek, nepopsaný papír, vynechané místo a taky strašpytlovský. To je jen malá ukázka všech možných významů ve španělštině. Něco z těchto výrazů by se šiklo i na “Tunel Blanka”. Nevím kdo podepsal smlouvu se zhotovitelem stavby, Metrostavem Praha na realizaci stavby  “Tunel Blanka” v Praze, ale tunel to bude přímo výstavní, Nejen ve skutečnosti, ale i jako puštění žilou investorovi, zde zřejmě Městu Praze.

Smlouva o dílo by měla být pro tak velkou zakázku určitě připravována a kontrolována renomovanými právníky, kteří přeci nejsou žádní votroubkové a hájí především zájmy své strany, která je platí. Je to přeci jejich výkladní skříň. Ha a tady je zvláštnost, že právníci obou stran hájili zájmy jen strany jedné a tak ta druhá, chuděra, byla bita a smlouva byla uzavřena pro ni úplně nevýhodně.

Jak je to možné?

Smlouvu jsem nečetla, beru za informaci tento článek – klik 

1. Jak je možné, že ve smlouvě nebyla dohodnuta pevná cena a cena se může stále navyšovat (však se zdůvodnění najde vždy)

2. Jak je možné, že ve smlouvě nebyly dohodnuty sankce za nedodržení termínů jak dílčích, tak i dokončení stavby?

3. Jak byl prováděn geologický průzkum (kým?), když se tunel dvakrát propadl?

4. Jak je možné, že se v souvislosti s prudkým navýšením ceny uvažuje o zpoždění stavby a to dost podstatné?

5. Kolikrát se ještě cena navýší?

6. Proč jsou prováděna výběrová řízení, kde se zohledňuje i cena za dílo, když se posléze na cenu vůbec nehledí?

Na tyto otázky by se dalo odpovědět asi takto:

Můžeme si vybrat. Buď se jedná o lidi, kterým nikdy neměla být svěřena taková moc, aby jí zneužili svojí hloupostí, nevzdělaností a nekompetentností, o lidi, se sníženým inteligenčním kvocientem, votroubky až blbce, nebo, že by se jednalo o lidi všeho schopné a to i schopné přijímat úplatky. No je ještě nějaká jiná možnost než jsou tyto dvě?

A kdo to bude všechno platiti? Vy, moji milí, všichni co odvádíte daně, ale i my, co jsme je už za celý život odvedli, protože se nám za ty daně dostane pláč politiků a ministrů, že holt na nic nejsou peníze, že musíme být rozumní a utáhnout si opasky.

BSgj3H438296-02

Na obrázcích: Nahoře pes, bílý boxer, dole bílý tygr. Půjčeno z internetu.

Miska bílého mlíčka pro Fredyho. Není Blanka jako Blanka, ale když se ruka k ruce vine tak se dílo podaří.

39 thoughts on “Ten tunel s tím krásným jménem Blanka

 1. Vždyť my jsme se stali mistry v tunelování, tak proč ne Blanka?
  Byly by to jen spekulace, přesně jak to píšeš v článku.Je zvláštní, že nebyla dohodnuta nějaká pevná cena, která by mohla být navýšena jen o určité procenta.
  Já to asi nechám koňovi, ten má větší hlavu a půjdu si koupit novou peněženku.Ta stará už je docela rozdrbaná, jak do ní musím stále hrabat až na dno.Ano, zaplatíme to my všichni.

 2. Protože řeknu: A teď si představ, jak by asi probíhala stavba té slavné Kaplického knihovny. Politicky by se prosadilo, že ano, že ty dvě miliardy to té pamětihodnosti vrazíme. Ale pak by se najednou zjistilo, že ty dvě miliardy nestačí a že nestačí ani čtyři.
  A co s tím? Necháme tu stavbu rozestavěnou napospas povětrnosti nebo skousneme další výdaje? A jestli se nemýlím, tak architekt Kaplický prosazoval, aby stavbu realizovala jen a pouze britská firma. To by pak ovšem nebyl tunel obyčejný, ale tunel pod English Channel, česky pod kanálem La Manche.

  • Pleteš hrušky s jabkama. Tady se nejedná o to, co by kdyby, tady se jedná o fakt, který je na stole. Nějaké manévry s knihovnou jsou jen manévry úhybné. Na stole je tunel a ne knihovna.

 3. O tunelu Blanka jsem taky slyšela nějaké špatné zprávy. Například říkali, že nějaký most se několikanásobně prodražil, ale taky si pamatuji, když se naposledy tunel propadl, že se Metrostav dušoval, že to nezaviní zpoždění stavby. 😦
  V předešlém komentáři jsem četla o Kaplického knihovně, mě se ta chobotnice líbí, proti její stavbě, bych nic neměla. Slyšela jsem i o možnosti sbírky v duchu „národ sobě“, klidně bych nějakou pětikorunku, pustila. 😀

 4. A teď k tunelu Blanka :-). Protože vím, žes tak trochu od fochu, tak beru Tvá slova jako zlatá a fundovaná, tudíž souhlasím a taky volám směrem k lampárně: Odpovězte Nadě!!!

 5. * Jarko, nevím, nevím, zda by knihovna dopadla dobře bez dozoru autora projektu … Jinak mně se knihovna líbila, i se svým umístěním na Letné …
  * Mirko, napsala jsi to excelentně, o té lampárně a kdyby náhodou měl kdesi kdosi podobné otázky přímo na aktéry, to bychom se divili, jak by to dokázali okecávat tak, že by skončili u „Staročeských pověstech českých“ 🙂

  • Fredy je takový fantom blogu, nikdo o něm nic neví, ani kdy se kde zjeví a zabásní. Já mu nechávám misku mlíčka v podobě pár slov, se kterými by si mohl pohrát a čekám, zda mu to mlíčko přijde k chuti 🙂

  • Fredy Kruger, blogový přízrak. Neboli přízrak Blog Street, jak tvrdí Tlustjoch.
   Navštěvuje blogy a nechává po sobě stopu v podobě básně. Většinou ztřeštěné, přesto obdivuhodné.

 6. Tedy, já bych podala trestní oznámení na zadavatele stavby i stavitele hned, jak se tunel propadl. Navíc bych dala pokutu a hodně vysokou tomu, kdo takovou smlouvu sepsal i tomu co to podepsal. Kdyby každý takový předražený nedokonalý projekt měl někdo uhradit, rozmyslel by si to vzít na triko. Je to lumpárna nejvyššího stupně.

 7. Dělal jsem na stavbách za „totáče“, ale tohle se zkrátka stát nemohlo, protože se jelo na pevné jednotkové ceny podle ceníku. Ústav pro racionalizaci ve stavebnictví vydává ceníky stále a podle nich by se měla stavba oceňovat. Problém je asi v tom, že si tzv vícepráce maluje Metrostav sám a NIKDO je nekontroluje a penízky plynou do kapes buhví koho. Je to bordel diletantů,vyčůránků a politiků=Blankotunelářů doslova a dopísmene.

 8. * Ano, Ruzo, vypadá to, že nenesou žádnou zodpovědnost …
  * Pavle, máš úžasné zdroje tajných informací 🙂
  * Je to jak říkáš, Jardo, ale i za totáče se navyšovaly rozpočty o dodatky, hlavně v zatřídění zemin a pod. Zemní práce byly vždycky vděčné na dodatky :-), ale myslím si, že to co se děje teď, tak to už je moc …

  • Jo to jsem měl smůlu. Dělal jsem elektro a tam jen těžko něco nahrabeš. Ale zajímalo by mě, jestli si Metrostav opět z těch 10 miliard naúčtuje zařízení staveniště, které stojí. Dříve to bylo tuším nějakých 3,5 % což je tady hroznej balík.

   • Bohužel, do „kuchyně“ jim nevidíme a těžko nás do ní pustí. Zajímavá reakce je pana Béma – on nic on muzikant, za všechno může nový pan primátor 🙂

    • Pan Bém nemůže vůbec za nic.
     Vlastně, nikdo za nic nemůže.
     Ne, ještě jednou oprava.
     Za to můžeme my! Prej jsme si je zvolili.
     Takže, ano. My jsme řekli pánům politikům:pořiďte si drahé šedé eminence, drahé poradce, zaměstnejte manželky, bratry, bratrance, strýce a milenky, usmlouvejte co nejenvýhodnější zakázky, prodejte podniky za pár kaček a přiveďte zemi do zkázy.
     Ano, za to můžeme my.
     Fuj.
     (Doufám, že tento komentář bude pochopen správně, vše bylo myšleno ironicky.)

 9. Přemíta Wiktor Hczankha……
  “ Jest to, či není to Blanka ?
  Blanka, ta naše výčepní “ ?

  …“ zkus to ! v zadek jí poklepni “

  … cosi mu hlavě našeptává….

  “ Co když to bude cizí bába ?
  což tak , jí chytit za ruku ?
  kde ale vezmu záruku…..

  … alébrž ta statná žena kapuci má na tváři,
  když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří “ ?

  Muž zimničně cvaká zubama…
  “ riziko oběma rukama ….
  Nebudu přec čekat do neděle “ !
  Jednou rukou jí mlask do prdele !

  Nevole výkřik ! ( omylu známka )
  tlustá ta osoba nebyla Blanka !
  Navíc to ani nebyla žena !
  osoba v kapuci beze jména….

  Proboha ! Franczisekk Pullpythell !
  Zařval : “ chlape, jsi nalitej ???
  vyždímám z tebe trochu vláhy “ !!

  …. dvěstě pět kilo živé váhy
  duní za Wiktorem Hczankhou !

  …“ já spletl jsem si vás s Blankou “ !
  muž vyvinul enormní námahu,
  a uprchnul z obludy dosahu !

 10. Myslím že nejde o žádné hlupáčky. Myslím že jde o vychcánky (promiň to slovo) a o velkých penězích, které jim putují do korýtek. Stačilo by smlouvu ošetřit nějakou konečnou cifrou, Případné navýšení jen v rozumné výši a hlavně vše zdůvodňovat.
  Co na to říct? Jsou to všiváci, to na to říct. Že na to znovu doplatí nejen Pražáci, ale všichni občané tohoto vyplundrovaného státu. (Až na politiky, těch se to nedotkne.)
  Mně by zajímalo jedno: kdyby sedl nějaký zapálený nadšenec a probral se všemi tunelážemi a daňovými a jinými úniky, zkrachovalými privatizacemi a předraženými zakázkami, kdyby to spočítal, byla by to asi zajímavá cifra.
  Byla by to cifra, kterou bychom si asi nedokázali představit.
  Stejně jako si nedokážu dnes představit, že bychom byli bohatá soběstačná země, která by měla finance na opravy, stavby nových domů, údržbu historických památek, rozvoj turistiky, udržení zemědělství, školství, fabrik a měla peníze na platy, na zdravotnictví i důchody.
  Dnes, bohužel, utopie.
  Doufám,že politici a všichni, kdo se na tomhle přičinili, se jednou budou smažit v pekle.
  Dnes jsem nějaká nelítostná a zuřivá…

  • Vendy, ruka ruku meje, myslím, že není člověka, který by dokázal všechny ty tunely pojmenovat natož z nich vyvodit nějaké důsledky … Kdyby se i nakrásně nějaký takový našel, tak ho ti jistí zdiskreditují nebo ho odpraví. Prachy a moc jsou pro některé takový fenomen, že by jim nevadilo někoho i sejmout lépe řečeno dát sejmout 🙂

 11. Naděnko,děkuji..!Dnes držím v ruce z vydavatelství AKCENT „Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše“ pěknou knihu.Stránky doslova hltám..Vždyť to jsou moje myšlenky,to je o mne..a nebo není?…NENÍ jsem o tři roky mladší.Přeji sobě i Vám nedostatek betonu v našem stáří.Pěkné dny.Anna.

  • Ajta, Anno, to jste mi udělala obrovskou radost! Já děkuji Vám, krásně se čte taková pochvala, to mě bude hřát hodně dlouho :-). Jo a beton asi nezastavíme :-), taky Vám přeji pěkné dny, moje budou Vaší zásluhou prosluněné 🙂

 12. Lidé jsou lidé, Češi jsou Češi.
  Dělají čest svému názvu a češou – nikoliv – se ale zlatá jablka z kapes. A to kde se dá, kdy se dá a navzdory etice. Tak to bylo a ještě dlouho tady bude – čecháčství v zahleděnosti do sebe a ve starání se jen a jen o sebe a ne o ostatní.
  To já vidím i z té velké dálky…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s