Dobrý den, pane ministře

vlada_2010 Ano, pan ministr Hegr jednou rukou peníze vydal (lékaři) a slíbil, že vydá ještě jednou (sestry) a druhou rukou musí ty peníze zase někde shrábnout. Má jen jeden měšec a ten nenafoukne ani náhodou. Oslíčkové co se mají otřást a přidat do měšce jsou ti oslíčci, co jsou nemocní. Patří jim to, mají být zdraví. Pořád se někde přejídají, pijí alkoholické nápoje, hulí, nečistí si zuby, nejí bio potraviny, padají ze žebříků a pak si myslí, že se budou válet v nemocnici zadarmo, nebo jen za chudobný poplatek. Tak to se jim musí zatrhnout, musí se přitvrdit.

To, že staří mají opotřebené klouby ať jsou tlustí nebo tencí, to že je třeba od mládí žere nemoc, kterou nikdo neví kde se bere, když už ji mají i děti (cukrovka), to že tato nemoc i při správné údržbě postupuje tak, že ničí ostatní orgány a na stará kolena krutě zaútočí, to, že lidi přijdou na svět s vrozenými vadami, to že je jídlo a ošacení plné chemie a má vliv na zdraví lidí (ne že ne!), to že mají žaludeční vředy ze zběsilého stylu života, aby vydělávali koruny pro rodinu, nikoho nezajímá. Seš chcípák? Tak plať, ať můžou naši lékaři brát plat jako v Německu. Že máš, oslíčku, taky jen jeden měšec, do kterého přitéká stále stejná, poněkud malá částka? No a? Tak šetři! Na čem, když máš stále stejně? No přeci na jídle, kde jinde…

Vždycky jsem si myslela, že se ministr za svůj rezort pere, že se pere za svůj rozpočet, že umí zdůvodnit, proč potřebuje tolik a tolik, že vláda uzná, že má pravdu a ubere u jiného rezortu. Že si vláda neví rady, který rezort ochudí na úkor potřebnějšího? Že všichni natahují ruce se svými měšci a křičí  – nám, nám, my jsme nejvíce potřební? Že se částka k rozdělení rok co rok tenčí?  Ale vědí. Koho jiného odrbat než ty, co se nemůžou bránit. Invalidy, důchodce, nemocné, matky a otce samoživitele, a pod., když ze společných peněz musí zbýt na bráchy, strejdy, taťky na předražené zakázky.

Že to vidím černě? Že jsem kverulant? Hmmmm, to jediné mi zbývá.

kolinko

Tohle mi dnes přišlo mailem!!!

52 thoughts on “Dobrý den, pane ministře

 1. Nejsi kverulant, souhlasím s tebou. A ještě bych přidala. Protože je doba, že lidi budou v práci od nevidím do nevidím a vydělají si akorát na poplatky a zbytek půjde akorát na jídlo. Protože na víc jim nezbude.
  Já jsem opravdu naštvaná, protože pořád se ptám, nač vlastně platíme měsíčně pojištění? A ne malé. A jaktože má doktor na svého pacienta paušál, i když pacient nedojde? Vlastně jen za evidenci v kartě? Nevím, kolik peněz dostává za pacienta ošetřeného, ale to už bych brala. Kdo jiný má v práci peníze za něco, co neudělal? Neznám nikoho takového… s výjimkou politiků.
  Co kdyby ubrali dvacet procent manažerům pojišťoven?
  A proč je tady vůbec tolik pojišťoven, to by nestačily tři? Aby teda byla nějaká konkurence?
  Pamatuju si, jak se doktoři bouřili proti zavádění poplatků, že je to neetické.
  A dnes? První, co je, hned po pozdravu, se tě zeptají, jestli máš zaplacený registrační poplatek.
  Já se jednou naseru (promiň mi ten výraz) a tomu doktorovi jednu fláknu. Oni by to asi potřebovali.
  A na chybějící peníze bych věděla lék. Najít ty, co podepisovali předražené zakázky, zažalovat je a zabavit jim majetky. I majetky jejich manželek. Nechat jim základní vybavení… ono by se něco dalo dohromady.
  Tohle už je vážně vrchol.
  Nebo jo, já si klidně zaplatím doktora i nemocnici, ale ať zruší pojištění. Kdo chce, ať se připojistí, kdo nechce, ať si to zaplatí. Ale dojit lidi každý měsíc nemalou částkou a ještě z nich tahat další, to už je vrchol drzosti. Jsem fakt zvědava, jak dlouho to budou lidi snášet, protože posledních pár let už slyším opravdu agresivní reakce.

  • Vendy, myslím, že spolu souhlasíme, ale je fakt, že byly nedávno volby, TOP09 a VV se netajili tím, že všechno zkrouhnou a přesto je lidi zvolili tak, že spolu s ODS mají většinu. Je to důsledek demokracie. Jenže koho volit? Na každé straně jsou aféry, korupce, zlodějiny a jánabráchizmus, tak nevím …

 2. Milá Naďo, moc Vás chválím, za tento článek, myslím, že jste to vystihla perfektně, není co dodat. Zatímco paní Vendy si naříká na špatném hrobě, to co ona navrhuje by šlo realizovat v totalitním režimu, to skutečně v demokracii nelze. Tím se nechci zastávat naší vlády, také mi vadí, že se nechali vydírat odborářskými revolucionáři, měli ty blbečky klidně nechat vycestovat, oni by tu stejně zůstali, venku na ně nikdo nečekal. Teď za to budem ješte dlouho trpět až začnou lavinovitě stávkovat strojvůdci, piloti, letištní dispečeři a další a další, kteří se budou ohánět tím, že oni taky jsou nepostradatelní pro celý stát a chtějí víc peněz! Vcelku se totiž lidem této země nedaří špatně, srovnáme-li to s jinými zeměmi, ale jsou zde křiklavé výjimky sociální nespravedlnosti, na něž jste poukázala Vy, Naďo, a ty by bylo možno poměrně málo miliardami vyřešit. Když se ale začne po vzoru doktorů stávkovat, tak to skončí blbě pro nás pro všechny…

 3. Nebojte se, to Hegrovi neprojde, je to jen takový výkřik do tmy.
  Mám ale puštěnou ČT24 a sleduji věci kolem ministra Vondry a zakázky Promopro a je mi z toho nevolno. Vždycky jsem se o politiku zajímala, nastává čas kdy v zájmu zachování svého duševního zdraví, vypnu rádio i talevizi a vezmu do ruky hezkou knížku.

 4. já tak nějak nevím, co napsat. Když vidím, co se děje v Japonsku, tak mi ty naše nářky fakt připadají malicherné, nezlobte se na mě….

  • Nevím, Zuzko, co Ti mám na to říct, nakonec je to tvůj názor a já se za to, že jsi jej řekla, nezlobím.
   Ačkoliv samozřejmě soucítím s Japonci, s Libyjci a ostatníma národama, kde se dnes a denně děje příkoří, ačkoliv samozřejmě vím, že v Japonsku se stala katastrofa, všech dob, věci, které se mě týkají a cítím je jako újmu, tak na ně vyjadřuji svůj názor, byť jsou tak přízemní. Pro mě je sakra velký rozdíl 60 Kč denně nebo 200 Kč denně za pobyt v nemocnici, když tam může Jirka pobývat třeba dalšího půl roku, jako tam byl. A to mluvím jen o sobě, kdy to nějak ustojím, nakonec máme děti, ale co ti ostatní, co žijí už dnes z ruky do huby?

  • Ono je všechno malicherné proti věčnosti, i to Japonsko.
   Umořují maličkosti, když jich je moc, situace se stává neúnosnou.
   200 korun denně je docela drsná realita. Příklad – důchodkyně, která žije sama, má třeba 7 tisíc důchodu. Za 14 dní zaplatí skoro tři tisíce. Kolik jí zbyde na nájem nebo inkaso? A to musí zaplatit, i když v domě zrovna není a neprosvítí ani neprotopí… To je jen příklad…

 5. Vážená autorko.

  Máte možnost požádat zdravotní pojišťovnu o výpis Vašich nákladů, které za Vás vydala za r. 2010.
  Tam byste se mimo jiné dočetla, že od října 2010 byla zvýšena kapitační platba obvodním doktorům z 92.- na 108.-Kč za pojištěnce měsíčně t.j. zvýšení o 17,5%.
  Jen tak, bez kraválu a v podstatě za nic si na každém pojištěnci přijde obvodní na 192.- Kč ročně x počet reg. pacientů ( na př. 1500 = 288000.-Kč v podstatě za nic ).
  Pak mají mít pojišťovny peníze, když se vyhodí oknem!
  To je výsledek koaličních lumpáren a proto nemocniční doktoři protestovali i výpověďmi.

  Tato vládní sebranka, ještě neřekla poslední slovo.

 6. Nemám rád vydírání v žádné podobě, natož je-li organizované odborovými svazy. Jenom nemám v kapse jednoduchý recept na nápravu, který by fungoval v rámci demokratických pravidel. Kdybych ho měl, rád ho poskytnu zdarma.

  • Dost prostinký názor.
   Majetní lidé zaujímají vedoucí pozice, kupují si politiky a politické strany k uskutečmění svých představ.
   Výdobytkem 20 stol. je demokracie a organizovanost. Jest-liže je zákonem zaručena svoboda shromažďovací a kolektivní práva v pracovním vztahu, je to jen napravení liberálního vybočení, které neumí regulovat sobectví.
   Už Fr. Palacký řekl, že liberalismus bez kontroly, posiluje pud dravců, bez omezení.
   Odbory ( tedy ty pracovně a nikoli politicky orientované ) jsou právě tou protiváhou sebestředným sobcům, kteří z veksláků a slouhů komunistů, se stali dnes kapitalisty včetně jejich nevychovaného dorostu a všeho schopných poskoků.

 7. Píp…píp…píp…píp…píp…..
  Můj komentář by byl nezveřejnitelný. 🙂
  Mohu sem dát jeden odkaz? Tohle bylo natočeno už v roce 1997. F.R.Čech nevěděl, že je zapnutá kamera a nehrává to. Myslíte si, že měl v něčem pravdu? 😦

 8. Já se omlouvám, nemá to sice nic společného s tématem dnešního zdravotnictví, ale ……… vše souvisí se vším.
  PS: můj překlep…nehrává to…má být nahrává se to. 🙂

 9. Měla jsem už možnost nahlédnout pod pokličku mnohých molochů – tedy velkých podniků a oborů, k nimž např. zdravotnictví patří. Čím větší moloch, tím více peněz se v něm ztrácí. Netýká se to ale výhradně České republiky, je to světový problém, až mě někdy velmi překvapuje, že zmíněné subjekty jsou schopny plnit nějakou funkci a existují dál se všemi těmi „černými dírami“. Kdyby se černé díry zmizely, nebyly by potřeba žádné peníze navíc.

  • Naprostá pravda, kdysi jsem navrhovala za jakých podmínek bych platila některé poplatky s radostí, ale je vidět, že to stále nejde.
   Tedy, 1. udělat pořádný audit (dost náročná a rozsáhlá věc!), do čela ministerstva a zdr. zařízení nedávat lékaře, ale schopné manažery-ekonomy. Lékaře pouze jako jejich poradce. Totéž udělat i se zdravotními pojišťovnami. Zjednodušit administrativu, ale posílit kontrolní kolečko.
   Průhledná výběrová řízení. Probrat vliv na lékaře od farmaceutických firem. Možná jsem na něco zapomněla 🙂
   V současné době je každý peníz v černé nenasytné díře.

 10. Tohle téma je hodně těžké. Taky mám, Naďo, trochu odlišný názor. Ale nějak nemám sílu a vlastně ani schopnost ho uceleně prezentovat. Jen vím, že akce lékařů mi prostě neseděla a vychází mi, že když se někde bude přidávat, musí to tam přitéct.

 11. Jo, tak toto je téma, do kterého se plést nebudu. Vidím, že to je čistě česká specifika.

   • Naďo, k tomu, abych pohl porovnat kanadské zdravotnictví s vaším, to bych musel to vaš zdravotnictví a jeho problémy dobře znát. Já s ním nemám zkušenosti, jenom jsem byl jednou (asi před 7 lety) u ušaře v Zahradním městě v Praze. Promptně mně vyšetřil a zjistil, že nejsem občanem ČS a než by vyolňoval nějakou papírovinu, poslal mně domů bez placení. Moje sestra byůa v roce 2004 na nějakém celkovém vyšetření v železničářské nemocnici u Riegrových sadů v Praze. Ztrávila tam měsíc, bylo tam velice čisto, příjemný personál byl jsem dost překvapen dobrou úrovní. Manžel mé neteře měl těžký úraz, kdy mu auto rozdrtilo nohu. (rok 1998) Jeho noha po úraze vypadala jako kus svíčkově. Nohu mu perfektně dali dohromady, dneska hraje fotbal. To je vš, co mohu říci k českému zdravotnictví. Mám dojem, že tam máte dobře kvalifikované doktory.
    A teď v Kanadě. Zdravotnictví je tu zdarma, ale nejsou peníze, protože dle zákonů se tu NESMÍ zavést poplatky. V dnešní době jsou v klinikách a nemocnicích moderní přístroje, které tu nebyly ještě před 10 lety a ty stojí miliony. Dále, před 50 lety nikdo nevyměňoval kyčle, kolena, játra, ledviny, lidé zkrátka nechodili nebo umřeli. Dnes má každý druhý dědek vyměňeno skoro všechno a to zase stojí moc. Čili: se zdravotnictvím jsem zde spokojen, ale někdy se čeká na různá vyšetření měsíce, pokud se nejedná o ohrožení zdraví.
    To by bylo ale na dlouhé povídání, na to zde není místo. Ale važte si toho, že platíte „jen“ pár korun u doktora. V USA platíte za návštěvu specialisty až 2000 dolarů a za den v nemocnici to může dělat až 5000 dolců denně. A pojiěťovny třeba platí jen 80 procent a pojištění stojí třeba 300 měsíčně za rodinu. Mnoho lidí si pojištění nemohou dovolit a nebo ho nedostanou (stáří) A tak mnozí na stará kolena musí prodat dům aby vše poplatili a přijdou o vše, co celý život budovali. Ale velké podniky platí pojistku 100 procent. Čili jde o to, jak kde.
    Závěrem chci říci, nenaříkejte, není to tam tak zlé a uvědomte si, že všechno stojí peníze a zdraví stojí vždy a všude nejvíc.

    • Tohle je zajímavé porovnání, ráda se dozvím nějaké informace, jak to praktikují jinde. Ale chce to ucelený obraz, jako jestli lidi platí povinně pojištění a kolik – a jaký je to poměr k jejich platům. Protože všude se řeší, že se poplatky platí nebo neplatí, jako bychom neplatili povinné pojištění, tudíž by bylo lékařské ošetření opravdu zadarmo.
     O kvalitě zdravotnictví u nás jsem slyšela taky dobré zvěsti – v porovnání se světovým zdravotnictvím – i když šlendrián se zřejmě najde všude, doktoři, kteří léčí na něco jiného než co člověku je, a sestry, které přinesou jídlo paní, která je po operaci napíchnutá na kapačky, položí jí oběd na stolek a zmizí do sesterny a přikurtovaná paní se může jen koukat na talíř s obědem. Pak se jí sestra nevěřícně zeptá, proč nejí! Hm…
     Máme šikovné doktory a dobré sestry. Taky máme mizerné doktory a sestry, které bych poslala do vrátnice nebo na uklízení záchodů. Zažila jsem oboje…
     Jen mám obavy, že se dělá všechno proto, aby se naše zdravotnictví podobalo světovému. To jest, aby stálo za houby a bylo drahé.

     • Ještě bych chtěla poopravit větu „Ale chce to ucelený obraz, jako jestli lidi platí povinně pojištění a kolik“, protože v tomto příspěvku bylo pojištění uvedeno…

 12. I já jsem dnes dostala mailem stejné kolínko. Pokud je člověk zdravý, tedy on i jeho rodina, tak je to dobré, ale pokud otce rodiny postihne v padesáti mozková příhoda, za pět let na to dostane tolik obávanou dědičnou chorobu – cukrovku a k tomu každý rok přibude jeden plížící se další neduh, měsíčně „vyfasuje“ v lékárně plnou igelitku léků, za kterou zaplatí tučnou částku…A to je, prosím, jen jeden člen rodiny, nekuřák, který byl celý svůj produktivní život v pohybu. Žádné hříchy proti zdraví! A co další členové rodiny? No vyhlídky máme opravdu růžové!

 13. Jojo, trefné, trefné.
  Také mne dnes pobavilo, když jsem se dočetl, že pro kompenzaci zvýšení DPH bude potřeba zvednout poplatky u lékaře o dvacet procent… ne – vlastně korun… Hm, člověk začíná chápat, proč jsou ty střelné zbraně na předpis 🙂

 14. Nadi, zdá se mi, že na cokoliv sáhne naše vláda, s odpuštěním to podělá. O ministrech, poslancích a politicích mám svoje ustálené mínění – jak jsem už psala na svém blogu – jsou na druhém místě toho, co nemám ráda, hned za mouchami. Článek jsi napsala moc dobře a výstižně – jenomže co dál? Co s tím? Kdo to změní? Chtělo by to asi defenestraci, ale nejsou lidi….

 15. Že lékaři myslí víc na vlastní měšec než na pomoc bližním, jak se zavázali, nic nového na tomto světě. Ale na druhou stranu ti lidé, aspoň jak to vidím kolem sebe když jsem v Čechách, běží s každou rýmou k lékaři a to taky není dobré. A že si neváží svého zdraví a že se přejídají cobysmet. Takže každý by měl začít hlavně u sebe. Tak to vidím já. 😀
  Ostatně u lékaře jsem nebyl aspoň 2O let.

 16. Tak jsem to přečetla od začátku do konce, moc zajímavá debata. Je pravda, že na to naše zdravotnictví doplácí nejvíc staří lidé. Jsme už opotřebovaní, s tím toho mnoho nenaděláme. Třeba já konkrétně mám velký nález na páteří, na celé. S tím jsou spojené bolesti, na které jsem si už za ta léta zvykla, ale někdy už to není k vydržení! Místo, aby třeba dr. nabídla lázně (ty se dávají teď prý už jen po operaci), tak mi vysvětlila, že se na to neumírá, že se s tím musím sama nějak vypořádat! Ale teď mi aspoň píchají injekce na bolest a dělá obstřiky. Pak prý se uvidí. Jo, jo, taky si myslím, že bude hůř, ale na druhou stranu si říkám, že jsou na tom už teď lidi hůř.

 17. Děkuji všem, co ještě dorazili za jejich zájem a názor vyjádřený v komentáři. Dostala jsem docela zajímavý přehled příjmů a výdajů z Kanady a vyrábím v Excelu srovnání s tím českým, důchodcovským. Docela by mě zajímalo, kolik vydáte za jídlo. Takže uspořádáme anketu 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s