V lázních sama se sebou

V lázních ubíhá čas úplně jinak než jinde. Zatím co jinde uběhne hodina jako 5 minut, v lázních 5 minut ubíhá jako hodina. Čas se dělí od procedury k proceduře, od jídla k jídlu. Lidi se prochází noha co nohu mine, budˇo berlích, o holi, nebo se sepjatýma rukama na zadku, jako já.

Můj třídenní pobyt začal převzetím papírů, informacemi co kdy kde a jak, klíče od pokoje a putováním k pavilonu, kde se měl nacházet můj jednolůžkový pokoj. Vybalila jsem poměrně rychle, protože na tři dny jsem toho s sebou moc netáhla. Šla jsem na průzkum, bylo krásné sluníčko, sedla jsem si na lavičku u jezírka a pořád bylo dost času. Pomalu jsem se sunula k jídelně, kde už postávali další hladovci. Konečně oběd. Škoda, přeškoda, že jsem se neosmělila a nepožádala skupinku žen v dobových šatech a kloboucích, které přijely jako správné, lázeňské  madam na historických dámských kolech, abych si je mohla vyfotografovat. Další dny už byly v turistickém. Jenže, zapomněla jsem si foťák a tak by to dopadlo jako s těmi fotkami dole. Mobilové drama 🙂

Po obědě na kafíčko, do první procedury, jak jinak, zase dost času. Za dveřmi jsem seděla už půlhodinu před stanoveným časem. Příjemná sestřička zavelela – kdo jde na koupel, za mnou. V šatně jsme se převlékly do přírodního, vyfasovaným laňtuchem jsme zakryly ženské znaky a vydaly se každá ke své vaně. Musím říct, že laňtuchem nazývat ten hadérek zvící velikosti kapesníku bylo silně nadsazené, ani Twiggy by se do něj moc nezamotala, natož my, fortelné slovanské ženy.

Hadérek jsem vymanévrovala jak jen to šlo, stejně jsme daleko nekráčely. Já měla koupel s rašelinou, bylo to moc příjemné, pohoda v přepychové ocelové vaně. legrační bylo, jak nás voda nadnášela, tak byly vidět takové oblé ostrůvky i ostrovy, někde i kopečky. Ne že bych šmírovala ostatní, ale někudy se k té mé vaně dojít muselo a taky jsem to zjistila sama na sobě. V kotcích s vanami jsme byly po dvou.

Moje nejhlavnější lázeňská činnost nebyly jen procházky, procedury a jídlo, ale hlavně spánek. Dopoledne, odpoledne a večer hned po TV. Můj pavilon měl příznačný název – Blaník. Byla jsem ten nejpilnější rytíř, co má v pracovní náplni spát a vyjet až bude v Čechách nejhůř.

Na oběd jsem byla u stolu sama a na večeři s postaršími manžely, kteří konverzovali jen spolu. Procházky jsem absolvovala taky sama a hezky jsem si sama se sebou popovídala, prostě jsem si sama sebe užila, až až. Dokonce jsem chvilkama mluvila nahlas, což bylo docela vtipný. Vypadala jsem jako Natálka, když si hraje s imaginární holčičkou.

Měla jsem se parádně, jenom v jednom mě Lázně Mšené zradily. Přijela jsem v létě a odjížděla na podzim.

Kopie - Obraz009

Kam, paní kněžno? K jezírku, na zámeček!

Kopie - Obraz035

Táhli hudci k bálu,
až pan Červíček
silným kvapem ztratil
z basy kolíček,

Tam u duté vrby
s basou smutně stál:
„Půjdu-li ho hledat,
promeškáme bál!“
Uříz z vrby větev na kolíček,
co způsobí, o tom pan Červíček
nic se nenadál.

Karel Havlíček Borovský
Výňatek z KRÁL LÁVRA

Obraz042

Můj Blaník a

Obraz0277

v něm moje postýlka

Kopie - Obraz0155

Všude kam oko pohlédlo, všude kachny a

Obraz031

Kočku jsem nezahlédla ani jednu

Obraz034

Zajímavé odkanalizování dešťové vody, úplně jak v Paříži

Kopie - Obraz004

Ze Mšeného do Mšena

Kopie - Obraz0033

Podzim, ačkoliv je červenec

Dodatečně: TlusŤjoch překonal svoji vrozenou lenost a s laskavostí sobě vlastní mi poslal dobový prospekt.

Reklamy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

42 thoughts on “V lázních sama se sebou

 1. Nado, moc pekny clanek i fotky. Vidim to uplne pri cteni v barvach, jako bych tam s Vami byla. Doufam, ze jste si pekne odpocinula. Predstavuji si, kdyby v tech laznich byl Mirek Toms, jak by to popsal.

 2. Ano. Muselo to být krásné! 🙂 Jen tě uklidním, já si také nejlépe popovídám sama se sebou. A nahlas. (Sice se snažím, aby nebyl nikdo na blízku, ale někdy prostě ten někdo není vidět…) Když zkrátka není nikdo poblíž, tak co mám dělat? 😉

 3. Pěkně jsi Kelyše zmátla tím ilustračním fotem při „rozlučce“. Prdlačky Mejto, ona si jede kousek od Práglu do lázní. 😉
  Hlavně jestli se cítíš skvěle. Takové bahenní koupele, to je pěkná čvachta. 🙂

  • Už jsem neměla moc času, Pavle, všimla jsem si až pozdě, že je tam to Mejto napsaný :-). Bahenní zábal byl nejděsnější, možná budu bahno ještě odlepovat za ušima 🙂
   Nejúžasnější byla masáž zad. Nic takového jsem v minulosti nezažila. Za poprvé jsem měla tu páteř uvolněnou a vůbec, chodí se mi mnohem líp. Tobě, Pavle, bych to Mšené na ty tvoje záda velice doporučila!

 4. no jo…my tam byli na začátku května, to tam bylo veselo! A krásné počasí. Ten tak trochu podzim zase asi tak nevadil, krásně se ti spalo, že jo.

  • To jo, spalo se mi super, moje pérko v hodinovém strojku už bylo asi těsně před prasknutím …
   Doufám, že jsi, Zuzko zažila taky tak senzační masáž zad!

 5. Pěkné fotečky. A co na tom, žes mluvila sama se sebou? Aspoň sis dobře popovídala s inteligentním člověkem! 🙂
  Myslím, že takový odpočinek je senzační. Sama jsem prospala tento víkend jak Šípková Růženka, úplně grogy.
  Kachny byly pěkné, a kočky šly zřejmě jinam, když tam nedostaly nic ku žrádlu… zajímavé – Nekrmte kočky – že by tam bylo překočkováno?

 6. Do lázní jezdím jen za sestrou, sama jsem ještě neměla tu čest. Ten samostatný pokojíček by mi vyhovoval, ale jinak by mi bylo smutno. Zvlášť, když se počasí opravdu krutě pokazilo a nedalo se chodit po procházkách, pak už fakt nezbývá nic jiného, než to prospat. 😉 Máš Naďo, dobrý mobil, neb fota, jsou perfektní. 😀

 7. Vážené dámy Ludmilo a Naďo,
  cítím se být poctěn Vaším zájmem o moji osobu, ale musím Vás vyvést z omylu, tedy:
  a) nikdy jsem dosud nebyl v českých lázních, takže sám nevím, jak bych to tam snášel,
  b) nikdy jsem nebyl v lázních, ve kterých by bylo kasino s ruletou,
  nýbrž, musel jsem (já chudák) do kasína dojíždět až 80 km (!),
  c) nikdy jsem se v lázních nenudil a tudíž nemusel mluvit sám se sebou i když jsem tam byl vždycky na 4 neděle.
  Takže, milé dámy, děkuji, za Vaše komentáře, je vidět, že Vás mé články o lázních také nenudily, když jste si na mne vzpomněly…
  Zdraví Vás srdečně, Mirek T.

 8. No, Mirku, já jsem se sebou mluvit taky nemusela, byla to moje volba a myslím si, že víc jak ty 3 dny bych se už nesnesla, takže být tam na 4 neděle, byla by to jiná káva, ale tak dlouho z domu být nemůžu. Ohledně našich lázní, domnívám se, že např. Karlovy Vary, Mariánské lázně nebo Luhačovice, jsou lázně světové, hostí spoustu vzácných návštěv, takže byste tam možná nestrádal.
  Vaše články, jak víte, čtu, nenudím se u nich a možná jsem už na ně odborník 🙂

 9. Ejhle, můj rayon, to je mi překvápko.. Ale ostudně jsem si lázně prohlídl víc z tvého mobilu, než z auta při cestování. Už jsem někde tu psal, že z rodného města (Velvary) jsem směr severní v mládí zanedbával (spíš neexistoval), mám jen mlhavou vzpomínku, jestli jsem nebyl s rodiči coby mrňous na sletu (snad v Roudnici), dvakrát jsem byl na Řípu, dobře si vzpomínám na cyklovýlet s kamarádem na koupaliště ve Mšeném (viděl jsem tam prvně pijavice), pak jsem jezdíval do školy v Pze v neděli večer busem napakovaný maminčinými buchtami a dalším proviantem, bus, vysílaný z Libochovic přes Mšené lázně třikrát denně (to zašlo na úbytě) býval z velké části obsazený lázeňskými hosty (podle kufrů k poznání), a co by ženáč jsem začal zase jezdit tamtudy (bez zastávky) na chatu k Ohři, než jsem objevil výhody D8 od nás ze Strašnic, bez kodrcání se přes Dejvice. Podle rčení „až zítra“ (posunutého na „někdy příště“) jsme lázeňskou částí projeli letmo jednou kdysi dávno a ještě jsme to nezopakovali, tak jako řadu jiných slibovaných si cílů v okolí. A kousek dál už je Středohoří, krajina kopečků a kopců do dálky. A až budu mít na chatě internet?! Už to cestování vidím…

   • Málem jsem „napravil“ včera v sobotu při návratu z chaty, ale bylo to nedostatečné (jako obvykle), jen svižně po silnici tamtudy (aspoň jsem si tě tam připomněl) směrem na Velvary, kde jsem chtěl aspoň dodatečně omrknout čerstvé dílko mého oblíbeného pana H. (jež bývá někdy mužem na svém místě). Stalo se to tak, že jsme nejdřív (jako obvykle) zamířili z Libochovic přes Budyni na D8 a když jsem u Roudnice nabral benzin (protože se mi jevil být levnější než u nás), zjistil jsem, že ač jsem do auta nanosil osobně 4 tašky, tu hlavní svoji s dokladama, klíčema a peněženkou jsem zapomněl na chatě.. Tak jsem potom zpáteční jízdu zvolil už ne po D8, ale přes lázně a rodné město, bych se tím taky trochu odreagoval z toho překvapení bez dokladů předtím..

 10. Já to tam znám! Jeli jsme kolem a u silnice bylo takové veliké hřiště pro děti! Tam jsme zjara asi na hodinku zastavili a kluci se tam vydováděli. Jak na to koukám, ten podchod by mohl klidně vést tím směrem. 🙂

 11. Nas lazensky svihak se ozval, zdravim Mirka. Vase clanky jsou zamereny spis na krasne damy, protoze Vy jste tak neodolatelny spolecnik, ze se tomu vubec nedivim.

 12. Inu, další místo, kde jsem ještě neměl to potěšení pobýt, spolu s horou Fudžisan, Podkamennou Tunguzkou a kráterem Ngorongoro. Tedy mimo jiné. Ale početl jsem si a rozšířil si obzory. Mimo jiné o bahno :-).

 13. Já jsem byla také několik dní pryč, od pátku do včerejška, až dnes rychle sedám k netu a dočítám. Od zítřka zase na několik dní nebudu na drátě, na chalupě nemáme spojení :-).
  Jistě sis odpočinula, nám pěkně popsala a doprovodila opravdu pěknými fotkami. Zdravím, počasí se začíná vracet k létu :-).

 14. Tak jsem ráda, že jsi psala zrovna o těchto lázních. My s manželem už jsme byli v lázních všude možně, ale teď už to jaksi na ty příspěvkové nestačí. Tedy myslím klasický pobyt na 3 týdny. Tak jsem si nedávno stáhla z netu nabídku právě z těchto lázní, byly tam pro seniory nějaké slevy, asi na 5 dní, tuším. Manžel se k tomu moc netvářil, tak se to neujalo. Já bych to ale brala, my jezdíme s manželem vždy a všude spolu, tak bych snad ani nezapomněla konverzovat. Ale to se tobě, jak vidno, taky nestalo. Hlavně, že ti to pomohlo a že sis odpočinula.

 15. Tak tady si někdo užíval!! Pěkně v rašelince! Muselo to být příjemné. Také jsme s manželem jezdili na týdenní pobyty do Luhačovic. Není na škodu trošku si polenošit, vyhřát se a vymáchat. Jen by mi asi samotné bylo trošku smutno i když jsem v jádru samotář.

 16. Kdyz jsi dlela v te vane, krome pozorovani tech „ostruvku“ jsi asi zjistila ze ten starej strejc Archimedes mel vlastne pravdu, ze Nada je nadlehcovana silou, ktera se rovna vaze kapaliny tou Nadou vytlacene.
  Ale vazne. Ja mit takove lehy a dlabanec, asi bych za ty tri dny vahu meho telesa zdvojnasobil, a mam podezreni, ze bych asi zpochybnil zavery pana Archimeda.
  Doufam, ze ti to Nado slo k duhu!!!
  Prosim te, ty jeste znas dobre cesky: Co je to DUH, ke kteremu ti to slo??

 17. Honzo a já pořád proč se v té vodě tak vznáším 🙂

  K duhu mi to šlo. Máš dobrou otázku. Trochu jsem zagůglovala a tady máš výsledek 🙂

  Slovo duh je původu domácího. Patří k těm slovům, která žijí jen v negativní podobě (neduh podobně jako neřest, nemotora, nehoda, nezbedník, nevražit aj.).
  Záporná podoba je v češtině mnohem starší než kladná (už v církevní slovanštině bylo jedině neduh), ve slovanském prajazyce však kladné slovo muselo být, protože se s jeho základem setkáme ve všech slovanských jazycích.
  Slovo duh tedy znamená „zdraví, síla, užitek, prospěch“ a rčení má význam „prospívat, sloužit zdraví“.

  Podle článku Zajímavosti o češtině

  DUH JE OPAK NEDUHU
  ALE PŘESNÉ JE ..JDE JÍ TO K DUCHU,TO JE K VLASTNÍ DUŠI,K PROSPĚCHU VLASTNÍ DUŠE.
  v F.L.VĚK,TO JE NĚKOLIKRÁT OPAKOVÁNO

 18. Som rada, že Ti pobyt prospel. Nabudúce skús niečo bližšie, napríklad Rajecké Teplice sú od Žiliny len 16 km – nakopnem moju starú Esku a budeme môcť pokonverzovať spolu.

 19. Všimla jsem si, že ti přibyl onen slibovaný prospekt od TlusŤjocha, tedy od Pavla.
  A článeček máš tímto pěkně doladěn…
  Sláva archívům i archivářům!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s