Šňuptychlová sezóna

 

Odkud pochází slovo šňuptychl? No samozřejmě z německého jazyka – Schnupf-Tüchel, ne, že bych byla tak vzdělaná, vysvětlil to za mě gůgl. Šňuptychl se u nás užíval odnepaměti, je to nářečím kapesník, prostě zdomácnělé německé slovo pro kapesník, ale proč Vám to vlastně tak polopaticky vysvětluju, když to asi všichni víte? No, kdyby sem náhodou zabloudil někdo, kdo už neví…

Takže, nastává kapesníková, nosočistoplenková sezóna, každý jak si vyberete. Ačkoliv se dá léčit kdejaká těžká nemoc, rýma odolává všem pokusům, jak vymýtit z našeho života, nebo ji alespoň eliminovat. Každý zná – neléčená rýma trvá 7 dní, léčená týden. Že je to nejnebezpečnější onemocnění pro muže, to je stará vesta. Když takový muž dostane rýmu, rázem se změní z milého a pozorného partnera na ufňukance a otravu.

S rýmou se zkrátka nedá dělat nic jiného, než ji prosmrkat a přežít. Ale jak prosmrkat, do čeho, to je oč tu běží. Od dob vynálezu papírových kapesníčků preferuju zásadně je a látkové kapesníky jsem se snažila ze svého života, tedy z domu, úplně vytlačit. Leč existují muži (možná i ženy), kteří si na látkové kapesníky nedají sáhnout. Smrkají pouze do nich, papírové odmítají. Ach bože, ten látkový eklhaft!!! Prát se to dá jedině na vyvářku a kdo by se s tím žehlil?

Kdysi jistý Japonec prohlásil, že nemůže pochopit některé evropské zvyky, že si lidi nosí s sebou v kapse svoje vlastní nudle :-). No, já nejsem Japonec a taky to nepochopím, ale kdo ví, třeba někdo přijde na to, že smrkat do papírových kapesníků je nezdravé, že se tím rýma prodlužuje, že je jedině správné užívat ty látkové. Nakonec, proč ne? Textilním firmám jde o existenci, tak proč něco takového nevyhlásit? Ale já, i za cenu prodloužení rýmy na čtrnáct dnů od papírových kapesníků neustoupím. Místo praní a žehlení textilních, pálím v krbu ty papírové. No není to efektivní a “hygienicky” čisté?

kapesniky

Ty hlavy nemají u nosu tampony, ale papírové kapesníčky. Prý je to jejich zásobník.

Reklamy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

11 thoughts on “Šňuptychlová sezóna

 1. U nás sa hovorí šnuptychel – tvrdo bez mäkčeňa:-) V našej rodine látkové používa len manžel, pretože on do kýchania a smrkania dáva veľa energie, čo by papierové nevydržali:-( Ja už mám zimnú zásobu papierových v zásobníku:-)

 2. Tak to ja mám na nádchu radšej látkové, pretože pri papierových sa pri silnejšej nádche človek de facto vysmrká do ruky. Ale uznávam, že papierové sú užitočnejšie. Napríklad látkové by som asi namiesto toaletného papieru použila len v najvyššej núdzi.:-)))

 3. No vidíš, Naďo – a já si z ČR přivezla těch látkových kapesníků další tucet. Ale vyvářet je, nebo dokonce žehlit? Tak to ani náhodou.

 4. Na papírové kapesníčky nenechám dopustit, ale musím říct, že všichni muži v mém okolí milují ty látkové. Smutné je, že třeba ani nevědí o existenci papírových. A největší humus je, když ho posmrkaný smrkáč suší v topení :/.
  Trefný článek!

 5. Asi takhle :-), jako jsou trenkaři a slipaři, pak ještě boxerkáři, tak budu asi i papíráci a látkaři :-), no není to moc nápadité, třeba by někdo vymyslel cosi vtipnějšího, tak do toho!
  Díky za Vaše bezvadné komenty!

 6. Ponožky!! A jejich (ne)štupování..!
  Já míval nepřeberné množství těch zimních tlustých krásně teplých (bílé, modré, červené) a máma a babička mi díry na nich dobrovolně látaly, dokonce pak i tchýně, když přijela do Phy na návštěvu, což už se mi moc nezamlouvalo, aby dělala.. Vyřešila to časem má žena tak, že už mám pouhé dva páry, samozřejmě s dírama, které pozornosti ženského oka nějakým zázrakem utekly. Vyslovil jsem přísný zákaz jejich likvidace a tak jen čekám, jak dlouho to vydrží.
  PS. Jakobych už slyšel názory dnešních praktických žen :-).

 7. Břetislave :-), kdo dnes vlastně látá ponožky? Na jedné straně zalátáš, hned vedle díra, jsou to věci na jedno použití 🙂 a tak se ponožkama plní kontejnery a kupují se nové, jako s punčocháčema… a teď honem nevím s čím ještě 🙂

 8. Používám většinou látkové kapesníky, asi jde hlavně o zvyk. I když jak kdy a jak kde. Na cesty zase beru spíš ty papírové, slouží nejen jako kapesníky, ale v případě nouze i na WC.
  Před praním je dobré látkové kapesníky odmočit, do vody se solí. Ale je fakt, že to není zrovna příjemný úkaz.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s