Z Horní Vltavice a

 

 

P9070003

 

P9070004

 

P9070006

 

P9070014

 

P9070009

 

P9070020

 

a z Volar

P9070035

 

P9070034

mrtvé z pochodu smrti z roku 1945, 95 židovských žen a dívek, viz článek na Idnes zde klik

Reklamy
Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

17 thoughts on “Z Horní Vltavice a

 1. Smutný příběh a místo k zamyšlení. Ale aspoň je možné mít radost nad těmi zachráněnými. Každý život vyrvaný peklu je cenný.

 2. Keď už je článok o umučených židovských dušičkách bude jeden aj o tom ako umučili gayov a lesby, ktorí boli zatváraní do koncentračných táborov tak ako Židia, boli na nich robené tak kruté „medicínske“ pokusy pri ktorých aj taká často robená kastrácia vyzerala ako pobyt v lázních a po oslobodzovaní armádou, na rozdiel od Židov,ktorí šli hneď na slobodu a do nemocníc a azylu, šli títo homosexuálni ľudia okamžite do väzenia kde ich utrpenie pokračovalo, takže ako jediný pri Oslobodzovaní oslobodení neboli, len premiestnení? Ďakujem
  P.S.
  Toto nie je antisemitizmus. Ale netreba zabúdať že neboli jediný. Samotní Nemci túto tému otvorili len pred pár rokmi a začali stavať pomníky. Asi im bola hanba. Ešteže sa spamätali. Ale Hitlerovo tzv. Konečné riešenie sa netýkalo len Židov, na to netreba zabúdať.

  • Nicku Thelmo, nezbývá než abyste takový článek napsala sama, já nejsem historik. Ve Volarech mají hřbitov, který mě zaujal, je to zvláštní místo, které na člověka působí velice emotivně, proto jsem o něm napsala.
   Máte pravdu v tom, že – Hitlerovo tzv. Konečné riešenie sa netýkalo len Židov, na to netreba zabúdať.
   Díky za komentář.

   • Som Thelma, nie Nick Thelma, neviem prečo ma tak oslovujete. To bežne oslovujete ľudí ako „Hele, jméno Marie, přines mi…“? Takže ani Nick Thelma, ani Jméno Thelma – proste Thelma.
    Nie ste historik ale viete, že Židia trpeli v koncentračných táboroch a napísali ste o nich článok, takže to si trochu protirečíte, nie? Tak teraz, hoci nie ste historik viete, že tam trpeli aj iní ľudia a boli označovaní trojuholníkmi. Gayovia ružovými,lesby čiernymi. Samozrejme, ich počet tam bol nižší okolo 100 000 mužov, (počet žien nie je moc známy)čo je logické, lebo to že ste Žid bolo napísané v dokladoch, že ste menšinovo orientovaní bolo ťažšie dokázať(niežeby sa moc s hľadaním dôkazov obťažovali), ale úmrtnosť týchto ľudí bola oveľa vyššia, nielen kvôli medicínskym pokusom na nich, ale preto, že nielen samotní väznitelia ale aj židovskí spoluväzni sa k nim správali strašne a týrali ich. Ale to sa v srdcervúcich článkoch o Židovských obetiach nikdy nespomína, že týrali tých, čo trpeli s nimi. Asi sa to žurnalistom a asi ani Židom nehodí do krámku. Plus to, že tá krivda pokračovala aj potom, čo nastalo „oslobodzovanie“ americkou armádou, je do neba volajúca krivda. Ospravedlňujem sa, ak môj príspevok vyznel útočne. Ale vždy ma zamrzí, keď sa pri Holokauste spomínajú Židia lebo boli najpočetnejší, ale nie tí druhí hoci (ak by bolo utrpenie nejak merateľné) trpeli viac. Akoby to bola hra o čísla. Je pekné, že ste si takto spomenuli, ale možno by ste v budúcom roku mohli zahrnúť fotku nejakého pamätníku aj pre týchto ľudí napr. http://4.bp.blogspot.com/-ckkmHOW4s2g/ThbkMLXj3QI/AAAAAAAABiA/N5F_-jb5gBI/s320/zu%2Bspat.jpg z Rakúska ktorý je tvorený z kvetov a píše z nich: „ZU SPAT“ – „příliš pozdě“. To je emotívne dosť, nie? Lúčim sa a želám pekný deň. Opakujem, nemá to byť útok, len som náhodne našla tento blog a ten článok na Idnes čo som následne rozklikla ma naštval. Niektorí ľudia sú asi proste neviditeľní. Ale keď ich treba „zbičovať“ zrazu sa zhmotnia. Zvláštne.
    Ale aj tak je pekné, že ste napísali článok aspoň o Židovských obetiach. Myslím to vážne.

 3. Milá Thelmo, omlouvám se vám, že jsem si myslela, že je vaše jméno nick, ale neznám vás. . Ujišťuji vás, že kdyby byl ve Volarech podobný hřbitov jiných skupin lidí, že bych o něm napsala, ale je zde hřbitov umučených židovských žen a dívek, ve Vysokém Mýtě je zase část hřbitova vyčleněna sovětským vojákům, kteří zde padli v roce 1945, o nich jsem taé nic nenapsala.
  Znovu opakuji, že jsem psala o svých pocitech, stejně tak, jako i v ostatních článcích. Chápu vás, že postrádáte články o Gayích, možná i o Cikánech (nyní Romech), ale není nic jednoduššího, než se zaregistrovat na nějakém blogu a napsat o nich, napsat vaše pocity, vaše historické poznatky a pod.
  Já nikdy nepíši na zakázku, píši co mě napadne, co zažívám, o svých dětech a jejich dětech, o přírodě, o divadle, o památkách Prahy, malinko filozofuju, apod., Namíchnout vás svým článkem, nebylo mým úmyslem. Jsem ráda, že jste zde můj článek doplnila o vaše poznatky, ale možná by bylo lépe, kdybyste je rovnou napsala pod článkem na IDnes, mohla se tam rozběhnout bohatá debata i jiných čtenářů.
  Přeji vám krásný den.
  P.S. Možná byste se mohla podívat do mé zdejší rubriky, co jsem zač 🙂 https://denikceskebabicky.wordpress.com/neco-o-me/

  • Ďakujem Naďa, ale tie diskusie na podobných bulvárnych serveroch sú také zúfalé,že písať tam niečo rozumné by bolo(ako sa na Slovensku vraví) „hádzať perly sviniam“. Ja na vašom blogu nepostrádam články o gayoch, alebo Rómoch(pardon,ako to súvisí?kvôli Hitlerovi?) to absolútne nie, veď každý nemôže písať o všetkom. Len som to chcela podotknúť, že keď už ste napísali príspevok o Holokauste bolo by úctivé ak by niekto spomenul ľudí, na ktorých sa zabúda. To je všetko. Blog si nezaložím, nemám čas a záujem, stačí, že sa venujem právam homosexuálne orientovaných ľudí charitatívne a na vypisovanie blogu čas nie je(alebo ako niektorí vravia: som zákerný homo-lobby aktivista, čo si leje prachy do kapsy a kazí deti) 🙂 Proste mi to prišlo takto: toto je článok o obetiach Holokaustu, a fotky sú pekné, a myšlienka pekná, ale fakt mi tam „niečo“ chýbalo tak som prispela do diskusie/komentárov svojimi myšlienkami a poznatkami o Holokauste. Bez urážky, ale to každého, kto v komentároch poskytne nový poznatok posielate preč so slovami typu: „čo sem píšeš? ak sa chceš o niečo podeliť tak si založ blog a tam si vypisuj!“ Vy ste napísali článok, ja som reagovala. A vy ma pošlete do hája s tým, že si mám písať na vlastný blog? K čomu tie komentáre máte? Nikto vám nekáže písať na zakázku. Bol to môj postreh/komentár/návrh/podnet nazvyte si to ako chcete, ale prečo ten odpor voči mne? Tomu nado mnou – užívateľ menom Čerf – ste hrubo neodpísali „no to je fakt, že je to smutné,ale napíš si vlastný článok a tie úvahy o pekle a živote zužitkuj na vlastnom blogu.“ Zrejme sú vám bezduché nič nehovoriace komentáre „blá blá blá to je ale smutné…blá blá som dojatý“ viac cenné, než niečo informačné. Ok, zapisujem si:“Thelma, do komentárov pre českú babičku len bezduché pochvaly a prázdne reči, nič konštruktívne. Žiaden návrh,či poznatok. Thelma, založ si blog, a potom napíš článok, čo komentuje článok českej babičky a potom jej pošli odkaz na ten článok. Inak sa to neráta.“ Ďakujem, zbohom.

   • Chápu, že Vás rozčílí nespravedlnost, které se dopustili na homosexuálech Němci a posléze i všichni ostatní právě proto, protože se na jejich utrpení zapomíná. Nemluví se o tom, nepíše, možná právě proto, že o tom moc lidí neví. Zatímco o holocaustů Židů se učí už děti ve školách. Chápu i to, že vás rozčílí, že další článek je zas jen o Židech, když Vy byste ráda, aby se mluvilo i o homosexuálech.
    Ale moc nechápu k čemu takové rozčílení na blogu poslouží kromě výměny několika komentářů, kde si snažíte vzájemně vysvětlit, že jste nikdo nic nemyslel špatně. Naštěstí jste našly společnou řeč, to se tak často nestává.
    Pokud je pro Vás důležité, aby se o tom začalo mluvit víc, jeden blog to nevytrhne… tu touhu je potřeba směřovat jinam, do větších médií, do škol…

    • Ďakujem, o to sa tu práve na Slovensku snažíme a je to ťažké. Jeden blog to nevytrhne, preto sa to smeruje do médií a škôl(za čo treba ďakovať ľuďom napr. z Iniciatívy Inakosť), kde to žiaľ naráža na odpor od slovenského národa(vraj kazíme deti už len tým že zistia, že existujú nejakí ľudia a že boli mučení – nechápem to, ale bohužiaľ, je tu plno fanatikov a extrémistov), ale verte, že toto nám napadlo. Nie sme hlúpi. (Niežeby ste to tvrdili). To že to nechápete, že k čomu bolo toto celé dobré, tak to chápem ja. Proste nie ste vášnivá na danú tému, alebo nemáte „horkú hlavu“ a nenapíšete čo Vám slina na jazyk prinesie. Ale ďakujem, že chápete moje rozčúlenie nad nespravodlivosťou.

 4. Je mi líto, Thelmo, že jste mi neporozuměla, asi jsem to nenapsala dobře, chtěla jsem tím, že byste si založila blog a napsala tam článek o tom, o čem jsem nepsala já, že byste napsala to, co postrádáte. Všimněte si, že jsem vám za komentář poděkovala, nějak nerozumím tomu, o co vám jde. Snažím se vám vysvětlit své pohnutky, nechci vás urážet ani posílat někam, ale co už, asi je má snaha malá…,
  Víte co, Thelmo, přesto všechno, napište svůj článek a já ho uveřejním na svém blogu, jako jsem to udělala s Emilkou Aberlovou – https://denikceskebabicky.wordpress.com/tag/z-notysku-emilky-aberlove/

  • Ďakujem, na články/blog nemám čas, možno len na neomalené, s gramatickými chybami občasné komentovanie. Išlo mi len o to(z úcty k Vám sa to posnažím objasniť) že som chcela vo svojom komentári upozorniť na ľudí na ktorých sa zabúda, nie vás šikanovať aby ste písali o tom čo ja chcem. Verím tomu, že ste babička, čo by obeti Holokaustu akejkoľvek orientácie dala kvietok na pomníček a nie napľula na hrob. To si o Vás nemyslím. Mrzí ma, že to vyznieva akoby bola chyba vo Vás, to si nemyslím že ste necitlivá, ale prosím pochopte, že niekoho sa to môže dotknúť, že stále sa spomínajú tie isté obete, tie isté články v rovnakom období a na určitých ľudí si nikto nespomenie a pritom sú toho rovnakou súčasťou. Mrzí ma že som narazila zrovna na Váš blog a Vy ste si môj hnev odniesla. Trošku ho rozpútal aj článok Idnes. Lebo nerozumiem ako sa môže spomínať dookola len istá časť ľudí, čo trpela. Ja nie som antisemita, nie som proti ničomu čo neubližuje druhému, ale ak sa proste z histórie vymaže(aspoň v ČR a SR) kus ľudského utrpenia, čo jedna časť ľudí zažila a ešte je ich dosť čo môže o tom vypovedať..proste ma to nahnevá. Akoby ste sa cítili keby Vás – Češku mučili…ja neviem…povedzme že Rusi v koncentračnom tábore, ale o 60 rokov by všetci hovorili len o tom, ako mučili Britov lebo tých je 60 miliónov a Čechov len 10 miliónov? Proste by ste zostali všetci zabudnutí. Ja už ani neviem o čo mi ide, len som videla článok o Holokauste, o tejto téme dosť viem, článok na Idnes ma naštval a napísala som to sem. Mrzí ma, že to vyzerá, ako by ste bola nejaký necitlivý homofób a uzavretá sľabomyselná osoba, čo odmieta písať články na zakázku. To som nemala v úmysle. Len som to zbadala a napísala svoju myšlienku.Thelma

 5. Díky za vaše komentáře, Thelmo a avespasseri, jsem ráda, že jste je uveřejnily, je to inspirativní, jsem také ráda, že mě nepodezíráte z toho, že sem můžou být uvedeny jen kladné komenty a ty „jiné“, že budu odmítat. Naopak, zamýšlím se nad takovými, ale také k těm připomínkám diskutuji, někdy asi málo srozumitelně. Mě reakce Thelmy velice překvapila, netušila jsem, co můj článek vyvolá, jinak, snad jsem už k tomu napsala vše…

 6. Dve az ctyri procenta lidi ma rozdilnou orientaci od sveho vnejsiho vzhledu. Po celou historii civilizace az do konce 20. stoleti nemela tato mensina dost padnych argumentu o tom, ze je to vec prirody a neda se s tim nic delat. A ze navic je to velika krivda, upirat jim lidska prava. Dnes v nekterych statech konecne se mohou ozvat hlasy na jejich obranu. Tak jako v prirode jsou odlisni jedinci, napriklad albini, svymi soukmenovci ohrozovani, vystrnadeni ze spolecnosti, nebo dokonce ohrozovani na zivote, tak i v lidske spolecnosti maji vsichni odlisni krusny zivot. Chapu vsechny dotcene i jejich ochrance, ze jsou na toto tema precitliveli. Mohou si o vsech, kteri osudy kazde mensiny neprozivaji stejne vasnive, pravem myslet, ze jsou vsichni bez vyjimky ignoranti. Ovsem mensin je cela rada. Napriklad zminka o Cikanech jako cilene mensine, kterou fasisti systematicky pronasledovali, je v Cesku jasne srozumitelna. Na jizni Morave byl zbudovan vyhlazovaci tabor prave pro Cikany. Ochrance jiste mensiny muze neznat historii vsech ostatnich mensin. Tak uz to v historii chodi, ze clovek nemuze znat vsechno. A s uzivanim slova holocaust by bylo dobre znat trosku historii a vyznam onoho slova. Az do konce sedesatych let cely svet vystacil se slovem genocida. Ovsem pak se zacal celosvetove sirit pojem pochazejici z hebrejstiny, ktery znamena ohrozeni jedineho naroda. Takze samotne slovo holocaust se nevztahuje ani na Cikany, ani na Armence, ani na Slovany, ani na Cikany, ani na zadne mensiny. Na vyhlazovani narodu se pouziva vyraz genocida a na mensiny se vztahuje pojem jako je zlociny proti lidskosti. A na zaver: Nejtezsi pro cloveka je zvladnout vlastni temperament a jeste tezsi je sebereflexe – cili odpoved na otazku: Jak ja asi pusobim na sve blizni? Anebo z jineho soudku: Chybovati je lidske a odpousteti je bozske…

  • Tak ja dúfam, že mojím najväčším prehreškom bolo nezvládnutie môjho temperamentu a hnevu a hoci som chybovala prudkou reakciou, dúfam, že to odčiním tým, že budem ďalej pomáhať bezbranným menšinám. Ja robím fakt viac vecí než to, že prudím na nete, to mi môžete veriť. Ale s tou genocidou a iným vôbec nemáte pravdu, genocída – vzťahuje sa to na vyvražďovanie určitej SKUPINY osôb. A je jedno, či je to národ, alebo menšina/väčšina. Ale musí to byť skupina osôb, to je podstatné, je jedno ako je veľká. Holokaust je druh genocídy, vykonávaný nacistami. To je jediný rozdiel. Aby genocída bola holokaustom, vyvražďovať museli špecificky nacisti. Inak žiadna špecifická vyvražďovaná skupina sa nepožaduje, hoci tá židovská sa javí ako by bola synonymom toho slova. A zločin proti ľudkosti sa tiež vzťahuje na rôzne počty osôb. Ak teraz budem mučiť slovenských Rómov(čiže rmenšinu), je to zločin proti ľudskosti, tak ako mučiť všetkých slovenských kresťanov(čiže väčšina národa, asi 90%). Pri zločine proti ľudskosti nie sú počty tiež dôležité. A genocída sa ráta ako zločin proti ľudskosti. Inak, súhlasím že človek nemôže poznať všetko, ale to je jeden z dôvodov že prečo som sem napísala. Keby na Idnes spomenuli aspoň tých Rómov, čo boli zajatí. Ale oni sa slovkom nezmienili. Vy píšete, že nemôžeme vedieť všetko. Súhlasím, ale môžeme vedieť aspoň čosi a ja som ponúkla toto a vy zasa svoju časť. Čo je fajn. Aj keď s tými definíciami ste sa mýlili. Naozaj, pozrite sa do slovníkov. (toto nemá byť sarkazmus, naozaj tam nahliadnite) Babička, prepáčte, že to riešime na vašich stránkach. 🙂

 7. Pani Thelmo, usuzuju, ze vase slova jsou urcena prave mi, i kdyz jste me neoslovila. Kdyz uz jste me laskave upresnila v terminech, a dekuji vam, pak bych rad upresnil svou zminku o temperamentu: Nikde jsem nenapsal, ze temperamentni projev je prohresek. Jen jsem napsal, ze neni snadne jej ovladnout. To samo o sobe neni ani pochvala ani odsudek. Je to suche konstatovani. Nekdy ma takovy projev pronikavy ucinek, jindy zase ne. A opet na konec me poznamky bych rad pridal heslo z nalepky na naraznik: Neverte vsemu, co si myslite! Dlouho jsem dumal nad tim, jak tomu sloganu porozumet. Dodnes tomu zcela nerozumim. Znamena to snad, ze se mohu mylit a nevedet o tom? Dennis

  • Dennis – Prepáčte že som Vás neoslovila.
   Poznámke o nárazníku nerozumiem a reči typu neverte všetkému čo si myslíte pre mňa spadajú do filozofického tárania. Ak nemám veriť vlastným myšlienkam, tak čomu? Vašim? Susedovým? Mojej mačky? Môžeme mať argumenty, protiargumenty, fakty, meniť svoje názory na základe nových poznatkov atď, ale toto…Toto je debata o ničom, totálne ste to zazdili rádoby filozofiou. Lúčim sa. A na záver moja filozofická rada: Neverte všetkému čo čítate na nárazníkoch! Iba ak tam je „pozor, dieťa v aute“. Možno sa vám to nezdá romantické, ale tie najväčšie pravdy – FAKTY – nie sú nalepené na autách.

 8. re: Thelma
  Měla byste psát. A to píši též bez ironie.

  re: Dennis
  Úžasné. 🙂 Kdybych měla věřit každé své myšlence, pocházející kdoví odkud, to by byl mazec.
  Ideální je, naučit se myslet srdcem. Nebo ještě lépe, provázat mozek se srdcem.
  Teda teorie jasná, praxe jiná, výsledky pochybné 🙂 Takže tak 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s