Oko do duše okno

možná na tom něco je. Krásně se to dá vysledovat na panu Menšíkovi, je to přímo učebnicový příklad. Když porovnáme jeho jiskrné, bystré a usměvavé oči nejen z estrád či filmů, ale i na civilních fotografiích a jeho pohled z jeho posledního filmu “Dobří holubi se vracejí”, kde měl pohled vyhaslý, apatický, všemu odevzdaný, bylo každému jasné, že na nás již hledí z prahu posledních dveří.

Náš pohled na svět se mění, tak jak rosteme a nabýváme zkušeností, ale to hlavní, naše povaha, v něm zůstává tak dlouho, pokud nás nehubí nemoc, nebo odcházení. Proč já s tím začínám?  V poslední době se více zaměřuji pohledu do lidských očí, pravda, většinou těch v televizi, nebo na fotografiích na internetu, což až tak vypovídající není, ale i z těchto pohledů se dá vyčíst docela dost, jen si nemůžu své dojmy z té osoby ověřit.  Co když jsem předem zaujatá nějakým směrem a pak v těch očích vidím to, co si o té osobě myslím já? (viz můj dojem záporný – Petr Kramný, nebo jeho opak, – kladný – třeba Halina Pawlowská). Někdo se dokáže tvářit tak neutrálně, že dojem z něj na první pohled veškerý žádný. Ale co potom s tím oknem do duše?

Dostávám se k osobě, v poslední době značně ventilované, a to k osobě prezidenta. Nemůžu si pomoct, ale jeho oči vyzařují počínající nemoc, buď Alzheimerovu, nebo její odnož, stařeckou demenci. Lidi to vidí jako alkoholové opojení, ale já si to nemyslím. Jeho pohled je neúčastný, bloumající, bez zájmu, apatický,  i když naslouchá řeči, o kterou by měl jevit zájem, nebo i když mluví sám. I jeho činy tomu napovídají.

A jak to vidím u sebe? Hrůza, tuhle, když jsem se snesla do postele, a než mně naskočil tablet, viděla jsem se v odlesku jeho černého kabátku jako v zrcadle, ale hodně zblízka. Ačkoliv jsem už dávno a dávno nebrečela, můj výraz byl ubrečený, pohled tragéda. Zkusila jsem se usmát a představte si, vůbec nic se nezměnilo Veselý obličej A to si myslím, že jsem vcelku v pohodě. Okno do duše? Možná by potřebovalo umýt.

vlk

Můžete si uložit odkaz příspěvku mezi své oblíbené záložky.

6 thoughts on “Oko do duše okno

  1. Přemýšlím, jaká panoramata duše odkrývám svýma očima, a dospívám k přesvědčení, že virtuální svět má něco do sebe :-).

  2. Kazdou noc se vzdycky tesim, ze rano pohlednu do laskavych modrych oci me pani. V primem prenosu. Zive jiskricky na blankytne obloze. Zadnej opakovanej zaznam, vsechno na zivo. Vecne otevrena okna s nejlibeznejsim vyhledem jsou oci milovane. Dekuji za namet k zamysleni. 🙂

  3. Jedna věštkyně předpověděla,že letos budeme volit nového prezidenta.Chce to chodit mezi správné lidi a oči se rozzáří.

  4. Náhodou, i když ty neexistují, jsem se zatoulala na vás blog, a je zvláštní, a to i přes asi veliký věkový rozdíl, máme podobný jazyk a články. Děkuji, máte to hezké.
    A jestli jde o oči- miluji je a pomohl mi i film Výchozí bod! Ten je wow… 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s